واشنگتن: جدول زمانی مشخصی برای خروج از سوریه نداریم

واشنگتن: جدول زمانی مشخصی برای خروج از سوریه نداریم

۳۷۰ هزار کشته و ۱۳ میلیون آواره و پناهجو در جنگ هشت ساله
شنبه, 16 مارس, 2019 - 11:30

آمریکا روز جمعه (۱۵ مارس) اعلام کرد جدول زمانی مشخصی برای خروج نیروهایش از سوریه ندارد. این اظهارات در حالی مطرح می شود که دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد  نبرد در آخرین پایگاه «داعش» در باغوز در حومه دیرالزور رو به پایان است.

جیمز جفری فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه گفت ««داعش» تنها چند صد پیکارجو در اختیار دارد و مناطق تحت کنترل این گروه در شرق سوریه به یک کیلومتر مربع هم نمی رسد.

رویترز به نقل از جفری در یک نشست خبری تلویزیونی گزارش داد «تصور می کنیم که حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار عضو مسلح (داعش) وجود دارند که اغلب آنها در هسته های مخفی در سوریه و عراق فعالیت می کنند». او افزود آمریکا جدول زمانی مشخصی برای خروج از سوریه ندارد.

اظهارات جفری با کاهش درگیری ها در باغوز همزمان شد. نیروهای دموکراتیک سوریه از توقف عملیات نظامی به منظور خروج پیکارجویان و غیرنظامیان از منطقه محاصره شده خبر دادند.

کشورهای آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه مشترک به مناسبت هشتمین سالگرد انقلاب سوریه اعلام کردند «راهکار نظامی» غیر قابل قبول است. این بیانیه افزود «حکومت سوریه با حمایت روس ها و ایرانی ها به دنبال راهکار نظامی است».

خبرگزاری فرانسه روز ۱۵ مارس گزارش داد «جنگ سوریه بیش از ۳۷۰ هزار کشته و ۱۳ میلیون آواره و پناهجو یعنی چیزی بیشتر از نیمی از جمعیت کشور و معلولیت ۲.۹ میلیون نفر را به همراه داشت. این جنگ بزرگ ترین فاجعه بشری بعد از جنگ جهانی دوم به شمار می رود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای