بحران گرانی در غزه؛ عرصه ای برای راستی آزمایی حکومت «حماس»

بحران گرانی در غزه؛ عرصه ای برای راستی آزمایی حکومت «حماس»

سرکوب اعتراضات توسط عناصر مسلح حماس و گروه های فلسطینی خواهان برچیده شدن تشکیلات مسلح
شنبه, 16 مارس, 2019 - 21:15
بخش هایی از اعتراضات روز ۱۶ مارس به گرانی و مالیات در غزه (سایت خبری سما)

جنبش «حماس» برای اولین بار در معرض آزمونی قرار دارد که در صورت شکست ممکن است بساطش را در حکومت جمع کند. «حماس» در برخورد با اعتراضات گسترده مردمی به گرانی به رویکرد سرکوبگرانه روی آورده است. این اولین حرکت اعتراضی بعد از روی کار آمدن «حماس» در غزه در ۲۰۰۷ است.

سرکوب اعتراضات که از اردوگاه های نوار غزه آغاز شد بی سابقه بوده است. عناصر مسلح دستگاه امنیتی «حماس» و لباس شخصی ها به سمت معترضان شلیک کردند و معترضان را با چماق و باتون مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کردند. موارد فراوانی از خونریزی و شکستگی دست و پا گزارش شده است. این رویکرد به موج اعتراضات و خشم و نارضایتی مردم از «حماس» دامن زده که تا حالا بی سابقه بوده است.

اعتراضات مردم روز شنبه (۱۶ مارس) وارد سومین روز خود شد و اعتصاب عمومی در اعتراض به سرکوب معترضان برقرار شد. برخی منابع به «الشرق الاوسط» گفتند‌ «همه دستگاه امنیتی «حماس» و نیز گردان های القسام‌ بازوی مسلح حماس در وضعیت آماده باش هستند چرا که حکومت «حماس» برای اولین بار احساس خطر کرده و تصمیم گرفته تا به هر هزینه ای که شده اعتراضات را سرکوب و جمع کند».

گروه های فلسطینی ضمن اعلام حمایت از خواسته معترضان از «حماس» خواستند تا تشکیلات امنیتی و ماموران مسلح خود را از میدان ها و خیابان ها جمع آوری کند و همه معترضان بازداشتی را آزاد کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای