الیمانی به «الشرق الاوسط»: موافقت حوثی ها با برنامه سازمان ملل

الیمانی به «الشرق الاوسط»: موافقت حوثی ها با برنامه سازمان ملل

حوثی ها پیشتر با برنامه حل اختلافات در مورد تشکیل گروه نظارت سه جانبه مخالفت کرده بودند
پنجشنبه, 21 مارس, 2019 - 17:00
خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن در حال دست دادن با محمد عبد السلام رییس هیات حوثی مذاکره کننده در پایان نشست گفتگوهای سوئد در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹ (خبرگزاری فرانس‌پرس)

خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن گفت برنامه مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن در مورد خروج حوثی ها از دو بندر الصلیف و راس عیسی و منطقه «الکیلو ۸» در شهر حدیده تنظیم شده است. حل اختلاف نظر درباره برقراری امنیت در مناطق بازپس گرفته شده به یک گروه نظارت سه جانبه واگذار شده است. این گروه شامل نمایندگان دولت قانونی یمن و سازمان ملل و حوثی ها می شود. 

الیمانی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «مناطق بازپس گرفته شده در منطقه مثلث الکیلو ۸ و بنادر الصلیف و راس عیسی زیر نظر این گروه قرار می گیرند. اگر حوثی ها با اجرای این طرح به عنوان مرحله اول توافق موافقت کنند وضعیت امنیتی در الحدیده و این بنادر با توجه به قوانین یمن در مرحله بعدی مورد بررسی قرار می گیرد».

در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر گریفیتس آمده است «به دنبال گفتگوهای سازنده با دو گروه به پیشرفت چشمگیری در مورد توافق بر سر اجرای مرحله اول استقرار نیرو رسیدیم. این توافق بر مبنای توافق الحدیده است».

به گفته بیانیه «اجرای این برنامه توسط کمیته هماهنگی برای استقرار نیروها با توجه به پیشرفت گفتگوهای طرفین انجام می شود. سازمان ملل امیدوار است که این گام زمینه ساز دست یابی به راهکار سیاسی فراگیر در یمن باشد».

الیمانی گفت «برنامه فرستاده سازمان ملل در امور یمن دقیقا همان برنامه ای است که توسط ژنرال لولیسگارد در ۱۸ فوریه و نیز توسط پرزیدنت عبد ربه منصور هادی در نشست روز ۵ فوریه مطرح شد. شبه نظامیان حوثی بدون هیچ دلیلی از پذیرش آن سرباز زدند».

او گفت دولت یمن حاضر به همکاری با هر جریان و گروهی برای برقراری صلح در یمن است. 

الیمانی افزود «با وجود تعلل بیش از سه ماه و نیم شبه نظامیان حوثی برای اجرای توافق اما دولت همچنان بر اجرای مفاد توافق سوئد تاکید دارد. حرکت در مسیر صلح منجر به برقراری امنیت و ثبات در یمن و منطقه می شود. ما تا برقراری صلح بر خواسته هایمان تاکید می کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای