احضار سفیر مصر در خارطوم به دنبال بهره برداری از نفت و گاز در دریای سرخ

احضار سفیر مصر در خارطوم به دنبال بهره برداری از نفت و گاز در دریای سرخ

تنش جدید بین سودان و مصر
جمعه, 22 مارس, 2019 - 13:30
الدردیری محمد احمد

وزارت امور خارجه سودان روز پنجشنبه (۲۱ مارس) سفیر مصر در خارطوم را احضار کرد. احضار سفیر مصر پس از آن صورت گرفت که وزارت نفت و منابع زیر زمینی مصر از «طرح مناقصه شرکت های بین المللی برای اکتشاف و بهره برداری از نفت و گاز در بخش هایی از دریای سرخ» خبر داد. سودان می گوید مناطق یاد شده تحت حاکمیت خارطوم هستند. 

خبرگزاری سودان گفت خارطوم در این باره اعتراض خود را به سفیر مصر اعلام کرده و از مصر خواسته تا طرح یاد شده را متوقف کند چرا که این طرح «با شرایط قانونی مثلث حلایب منافات دارد و اقدام اخیر خلاف اقدام های گسترده ای است که دو کشور برادر انجام داده اند».

وزارت امور خارجه سودان افزود «قانون بین الملل حقوق ویژه ای برای مصر در مثلث حلایب در نظر نگرفته است». این وزارتخانه به شرکت های  اکتشاف و بهره برداری از نفت و گاز فعال در این منطقه خواسته تا از هر گونه اقدام در این منطقه یاد شده خودداری کنند».

قاهره تا کنون از واکنش به اظهارات خارطوم خودداری کرده و احمد حافظ سخنگوی وزارت خارجه مصر در این باره اظهار نکرده است. یک منبع دیپلماتیک رسمی در مصر به «الشرق الاوسط» گفت «تماس های تلفنی و رایزنی برای مهار این تنش در جریان است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای