۳۱ نهاد و دانشمند ایرانی به فهرست تحریم های واشنگتن اضافه شدند

۳۱ نهاد و دانشمند ایرانی به فهرست تحریم های واشنگتن اضافه شدند

شنبه, 23 مارس, 2019 - 01:15

وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا ۳۱ نهاد و فرد ایرانی را به فهرست تحریم های هسته ای اضافه کرد. آمریکا می گوید ایران از پاسخ به پرسش های مربوط به پیشینه پژوهش های هسته ای نظامی خودداری می کند. 

۱۷ شرکت و فرد به دلیل ارتباط با سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) مشمول تحریم ها شدند. ۱۳ فرد دانشمند و کارشناس در فناوری صنایع هسته ای به دلیل نقش آفرینی در توسعه پژوهش های علمی مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران و برنامه تسلیحات هسته ای تحریم شده اند.

 آمریکا گفت ایران از گروهی از دانشمندان و پژوهشگران در زمینه تسلیحات هسته ای بهره برداری می کند و همچنان مواد حساس برای برنامه هسته ای اش خریداری می کند. هر کس که در برنامه هسته ای با حکومت ایران همکاری می کند در معرض تحریم های آمریکا قرار می گیرد.

رابرت پالادینو معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «دولت ترامپ حکومت ایران را درباره فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه و رویکرد زیانبارش برای مردم ایران مورد بازخواست قرار می دهد و تلاش می کند تا ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند».

با توجه به قانون جدید، افراد و نهادهای مورد تحریم از دسترسی به نظام مالی آمریکا محروم می شوند و افراد و شرکت های خارجی که به این گروه های مشمول تحریم کمک مالی می کنند مشمول تحریم می شوند.  همه گروه ها و افراد از جمله دانشمندان و معامله گران و کارشناسان فنی که با برنامه گسترش هسته ای ایران مرتبط هستند تحریم می شوند.

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای گفت «محسن فخری زاده رییس برنامه تسلیحات اتمی ایران یکی از افراد مشمول تحریم های جدید آمریکا است. فخری زاده بنیانگذار سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی ایران (سپند) و پروژه آماد در فوریه ۲۰۱۱ است. با توجه به اطلاعات آژانس بین المللی انرژی اتمی فخری زاده به دستور سران جمهوری اسلامی از آرشیو پروژه آماد که هدف آن تولید سلاح هسته ای بوده در فعالیت های خود به عنوان رییس سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی استفاده کرده است».

این بیانیه افزود «۱۵۰۰ نفر در سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی فعالیت می کنند. این افراد پژوهشگرانی هستند که سابقه کار در پروژه آماد دارند و به فعالیت های خود در این سازمان نیز ادامه دادند. افراد مورد نظر در زمینه توسعه کاربرد دو گانه که احتمالا ایجاد سیستم برای ساخت و تولید سلاح هسته ای بود پژوهش و تحقیق می کنند».

دو مقام وزارت امور خارجه و خزانه داری آمریکا در نشست تلفنی روز جمعه (۲۲ مارس) گفتند گزارش اسرائیل در مورد آرشیو فعالیت هسته ای و برنامه ای هسته ای ایران پرسش های فراوانی ایجاد کرده است. در این گزارش به نام افراد و متخصصان فعال در عرصه توسعه برنامه هسته ای ایران و نیز برنامه توسعه موشک های دارای کلاهک هسته ای اشاره شده است.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا گفت «دانشمندان و متخصصان مرتبط با برنامه هسته ای و موشکی در مرحله جدید مورد تحریم قرار می گیرند. نهادها و شرکت ها از دسترسی به فناوری و نیز سفر برای مشارکت در نشست های علمی در خارج کشور محروم می شوند. ایران همچنین حق استخدام نسل جدید کارشناسان و تکنسین ها در عرصه فعالیت موشکی و هسته ای را ندارد. ما همچنان به رویکرد خود در پیگرد این شرکت ها ادامه می دهیم. این شرکت ها تحت پوشش نام جعلی فعالیت می کنند. همچنین، همه گروه ها و شرکت های حامی و کمک کننده به برنامه هسته ای ایران مورد پیگرد قرار می گیرند و این پیام آشکار و محکمی به حکومت ایران است. ما اجازه نمی دهیم ایران به برنامه تسلیحات هسته ای دست پیدا کند و تهران باید پای میز مذاکره بنشیند».

این مقام وزارت خزانه داری آمریکا خاطر نشان کرد «حکومت ایران در دور جدید تحریم ها باید درباره برنامه تسلیحات اتمی پیشین خود به طور صادقانه پاسخگو باشد. این در حالیست که حکومت ایران آرشیو هسته ای خود را مخفی نگه داشته بود و فخری زاده مسئول پیگیری پژوهش ها و آزمایش های دانشمندان سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی درباره برنامه هسته ای بوده است. این سازمان تحت پوشش موسسات فرعی و با عناوین گوناگون و با معامله گران متعدد فعالیت می کرده تا از کشورهای دیگر به مواد لازم در پژوهش های هسته ای اش دست یابد». 

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت «فعالیت های محرمانه ایران بیانگر معایب برجام است. تصمیم آمریکا برای خروج از برجام درست بود. مایک پمپئو وزیر امور خارجه گفت که باید توافق جامع جدیدی حاصل شود تا جلوی همه گزینه های ایران برای تولید سلاح اتمی را بگیرد و ایران را به خاطر همه فعالیت های هسته ای پیشین مورد بازخواست قرار داده و برنامه هسته ای ایران زیر نظر کامل آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار گرفته و غنی سازی متوقف شده و رآکتورهای آب سنگین تعطیل شوند».

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا دانشمندان هسته ای را از همکاری با سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی برحذر داشت و گفت در غیر اینصورت این افراد با پیامدهای ناگواری روبرو می شوند.

اعلام تحریم های جدید با سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به لبنان و دیدار با پرزیدنت میشل عون و نخست وزیر سعد الحریری و وزیر کشور ریا الحسن همزمان شده است. پمپئو در دیدار با مقام های لبنانی درباره فعالیت های حزب الله هشدار داد. همچنین تحریم های جدید در حالی اجرا می شوند که پرزیدنت ترامپ از به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان و حق اسراییل برای دفاع از خود در برابر اقدامات حزب الله در مرز لبنان و اسرائیل خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای