کشمکش درون حکومت و آمادگی برای دوره بعد از بوتفلیقه

کشمکش درون حکومت و آمادگی برای دوره بعد از بوتفلیقه

ستایش فرمانده الجزایر از «اعتراضات شرافتمندانه»
پنجشنبه, 21 مارس, 2019 - 13:15
نشست خبری روز چهارشنبه وزیر امور خارجه الجزایر و همتای آلمانی اش در برلین

اعتراضات مردمی در الجزایر موجی از کشمکش درون حاکمیت ایجاد کرده و بیانگر احتمال فروپاشی ساختار حکومتی است که پرزیدنت عبد العزیز بوتفلیقه در ۲۰ ساله گذاشته پی ریزی کرد.

حزب تجمع ملی دموکراتیک الجزایر به رهبری احمد اویحیی نخست وزیر مستعفی روز چهارشنبه (۲۰ مارس) گفت که سخنگوی این حزب صدیق شهاب «از دیدگاه های شناخته شده حزب فاصله گرفته است». مقصود حزب احتمالا اظهارات شهاب است. شهاب شامگاه سه شنبه (۱۹ مارس) در گفتگو با یک شبکه ماهواره ای گفت «ما اشتباه کردیم که پرزیدنت بوتفلیقه را در این شرایط که بیمار و مریض احوال است به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردیم. باید به این اشتباه اعتراف کرد».  همچنین درگیری لفظی و بگو مگو در نشست روز چهارشنبه حزب «جبهه آزادیبخش ملی»‌ در پایتخت کشور رخ داده است. نمایندگان استانی این حزب اعلام کردند معا‍ذ بو شارب «هماهنگ کننده هیات آماده سازی حزب» دیگر مورد تایید و مورد قبول آنها و مبارزان نیست. آنها خود را به عنوان «بخشی از اعتراضات خواستار برکناری حاکمیت از قدرت» معرفی کردند.

احمد قاید صالح رییس ستاد مشترک ارتش الجزایر روز چهارشنبه گفتند «معترضانی که به خیابان ریختند خواسته های بحقی دارند». به گفته بسیاری از ناظران، این اظهارات تا کنون مهم ترین نشانه فاصله گرفتن تدریجی ارتش از پرزیدنت بوتفلیقه است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای