تاکید پمپئو برای مقابله با «ستیزه جویی ایران» در منطقه

تاکید پمپئو برای مقابله با «ستیزه جویی ایران» در منطقه

دیدگاه مشترک سعودی و آمریکا در مورد اهمیت احترام گروه های یمن به «توافق سوئد»
پنجشنبه, 21 مارس, 2019 - 13:15
عکس: شیخ صباح الاحمد امیر کویت روز چهارشنبه (۲۰ مارس) مایک پمپئو را به حضور پذیرفت (رویترز)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بر اهمیت مقابله با «اقدامات ستیزه جویانه» ایران در خاورمیانه تاکید کرد.

در بیانیه مشترک پمپئو و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که روز چهارشنبه (۲۰ مارس) به دنبال گفتگوهای دو جانبه در قدس منتشر شد آمده است «فشار دولت آمریکا بر ایران به نتیجه رسیده اما باید فشارها گسترده تر و بیشتر شود. آمریکا و اسرائیل در زمینه مقابله با ستیزه جویی ایران در منطقه و جهان همکاری می کنند».

پمپئو در ادامه سفر منطقه ای خود وارد قدس شد. او پیشتر در کویت با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد. او در کویت خاطر نشان کرد آمریکا و کشورهای خلیج در معرض تهدیدهای مشترکی از سوی (گروه های جهادی) و ایران قرار دارند. پمپئو روز جمعه (۲۲ مارس) راهی بیروت می شود. یک دیپلمات آمریکایی گفت «سفر پمپئو به لبنان پیچیده و دشوار است چرا که مقام های رسمی درباره تعامل با (حزب الله) اختلاف نظر دارند».

پمپئو و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی روز سه شنبه (۱۹ مارس) در یک تماس تلفنی گفتگو کردند. رابرت پالادینو معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «پمپئو از ولیعهد سعودی به  خاطر حمایت سعودی از اقدامات مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن تشکر کرد. گریفیتس به دنبال پیشبرد فرآیند سیاسی در یمن است». او افزود پمپئو و ولیعهد درباره لزوم احترام گروه های یمنی به توافقات حاصل در مذاکرات سوئد توافق دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای