رد نامزدی زکا شهروند لبنانی بازداشت در تهران در انتخابات فرعی مجلس لبنان

رد نامزدی زکا شهروند لبنانی بازداشت در تهران در انتخابات فرعی مجلس لبنان

یکشنبه, 24 مارس, 2019 - 10:30

درخواست نامزدی نزار زکا مهندس لبنانی که در تهران در بازداشت به سر می برد در انتخابات فرعی مجلس رد شد. او نامزد انتخابات فرعی برای کسب کرسی سنی در طرابلس بود که با  درخواست وی توسط فاتن یونس مدیر کل امور سیاسی و پناهجویان در وزارت کشور  موافقت نشد . یونس گفت «زکا به دلیل تخلف از ماده ۴۶ قانون انتخابات شماره ۴۴/۲۰۱۷ درخواست وی رد شده است».

نزار زکا در نامه ای از زندان اوین در تهران نامزدی خود را در انتخابات فرعی لبنان برای کرسی سنی جایگزین در استان طرابلس اعلام کرد. او افزود «(راهکار – آزادی برای لبنان) را به عنوان شعار کمپین انتخاباتی اش برگزیده است». زکا یک مهندس لبنانی است که چند سال پیش بنا به دعوت رسمی عازم تهران شد اما همانجا بازداشت شده و با وجود میانجی گری و تماس ها و رایزنی آزاد نشد. 

یونس خاطر نشان کرد «در ماده ۴۵ قانون انتخابات آمده است نامزد انتخابات مجلس باید درخواست رسمی به وزارت کشور و شهرداری – اداره کل امور سیاسی و پناهجویان ارائه دهد و این درخواست باید در دفتر اسناد رسمی به امضای وی رسیده باشد».

زکا در این نامه که هفته گذشته منتشر شد افزود «من یک شهروند معمولی لبنانی هستم. حکومت کشورم به حکم روزگار از حمایت از من دست کشیده و مرا بازداشت شده در یکی از وحشتناک ترین بازداشتگاه های جهان رها کرده است. بنده چهار سال تمام در مقبره ای در زیر زمین با فاضلاب و موش ها زندگی می کنم. ای مردم طرابلس حکومتی که به من پشت کرده همانی است که به شما نیز پشت می کند. این حکومت شما را نیز در سختی و نیرنگ روزگار رها می کند که با محرومیت و درد و ستم دست و پنجه نرم کنید. پاسخ شما در پای صندوق های رای باید قوی و کوبنده و متمدنانه و دموکراتیک باشید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای