شورای همکاری خلیج: حاکمیت اسرائیل بر جولان غیر قابل قبول است

شورای همکاری خلیج: حاکمیت اسرائیل بر جولان غیر قابل قبول است

جمعه, 29 مارس, 2019 - 14:45

روسای شورای مشوری و مجلس نمایندگان و مجلس ملی و مجلس امت عضو شورای همکاری خلیج با اتفاق آرا بر عدم پذیرش حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان در سوریه تاکید کردند. این موضوع در نشست اتحادیه بین المجالس جهانی مورد توسط شرکت کنندگان خلیجی به بحث گذاشته می شود.

دوازدهمین نشست اتحادیه بین المجالس کشورهای همکاری خلیج روز پنجشنبه (۲۸ مارس) به ریاست دکتر عبد الله آل الشیخ رییس شورای مشورتی سعودی در جده برگزار شد.

احمد آل محمود رییس شورای مشورتی قطر و مرزوق الغانم رییس مجلس امت کویت و خالد المعولی رییس شورای مشورتی عمان و خانم دکتر امل القبیسی رییس مجلس ملی فدرال امارات و خانم فوزیه زینل رییس مجلس نمایندگان بحرین در این نشست شرکت کردند.

مرزوق الغانم بعد از پایان نشست گفت «این نشست بر همبستگی و هماهنگی بین المجالس کشورهای خلیج در نشست های بین المللی و منطقه ای و آسیایی و عربی تاکید می کند. شرکت کنندگان حاکمیت رژیم صهیونیستی اشغالگر بر بلندی های جولان را غیر قابل خوانده و درباره مطرح کردن این موضوع در نشست آینده اتحادیه بین المجالس جهان در دوحه توافق کردند».

الغانم افزود «غیر قابل خواندن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان در راستای دیدگاه شش کشور خلیجی در این باره انجام شد. کشورهای یاد شده اشغال سرزمین های عربی در فلسطین توسط رژیم اشغالگر و غاصب را رد می کنند. نشست بعدی با اتفاق آرا در عمان برگزار می شود».

فوزیه زینل رییس شورای نمایندگان بحرین در این نشست گفت «به دنبال تصدی ریاست مجلس نمایندگان بحرین، برای نخستین بار در این نشست مهم شرکت می کنم. من اینجا هستم تا همراه شما مسیر همکاری و تکامل شورای همکاری را تکمیل کنم. مسیری که سران کشورهای عضو شورای همکاری هشت و هشت سال پیش پایه ریزی کردند».

او افزود «حضور دو خانم در پست ریاست مجلس که در این نشست هستند بیانگر دستاوردهای مهم کشورهای عضو شورای همکاری در حوزه زنان است».

او همچنین به خطر روز افزون حکومت ایران و دخالت های آشکار این کشور در امور داخلی کشورهای خلیج و عدم احترام به مبانی قوانین بین الملل و اصول همجواری و تداوم اشغال جزایر اماراتی و تحریک و حمایت های مالی و تسلیحاتی مستمر از گروه های تروریستی اشاره کرد. وی افزود «این اقدامات حکومت ایران عامل تهدید کننده اصلی و استراتژیک بوده که باید کشورهای خلیج در برابر آن بایستند. این فعالیت ها منجر به گسستگی و بی ثباتی و توقف فعالیت های همکاری بین کشورهای خلیج می شود».

در این نشست بیانیه ای در محکومیت تصمیم دولت آمریکا در خصوص حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان منتشر شد


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای