الجزایر: پلیس گلوله مشقی به سوی معترضان در پایتخت شلیک کرد

الجزایر: پلیس گلوله مشقی به سوی معترضان در پایتخت شلیک کرد

نزدیکان بوتفلیقه حاضر به پذیرش درخواست فرمانده ارتش نیستند
شنبه, 30 مارس, 2019 - 12:45

عبد القادر بن صالح رییس «مجلس امت»‌(اتاق پارلمانی دوم) به نمایندگی از عبد العزیز بوتفلیقه رییس جمهور الجزایر در اجلاس سران عرب در تونس شرکت می کند. این تصمیم نشانه تازه ای از بحران سیاسی گسترده در الجزایر است. به گفته تحلیلگران، این، نشانه پافشاری آشکار رییس جمهور و حلقه نزدیک به او برای ماندن در قدرت و عدم پذیرش درخواست سپهبد احمد قاید صالح فرمانده ستاد مشترک ارتش الجزایر است. احمد قاید صالح پیشتر خواستار

اجرای ماده ۱۰۲ قانون اساسی درباره ناتوانی رییس جمهور در اداره کشور و برکناری او بر اثر بیماری شد.

اقدام تازه رییس جمهوری در حالی صورت می گیرد که شهرهای گوناگون الجزایر عرصه اعتراضات گسترده مردمی به بوتفلیقه شده است. معترضان خواستار استعفای بوتفلیقه از سمت خود هستند. تحول قابل توجه در تظاهرات روز جمعه (۲۹ مارس) این بود که ماموران به سوی معترضان در پایتخت گلوله مشقی و گاز اشک آور شلیک کردند. بالگردها در آسمان پایتخت به پرواز درآمدند.

«مردم خواستار برکناری همه هستند» شعار اصلی معترضان پایتخت در روز جمعه بود. گویا معترضان بر کناره گیری پرزیدنت بوتفلیقه و کل ارکان حاکمیت پافشاری می کنند. معترضان در شعارهای خود به ویژه با تکرار نام سپهبد قاید صالح و حزب جبهه آزادی بخش ملی خواستار کناره گیری آنها شدند. حزب یاد شده بعد از استقلال کشور از استعمار فرانسه در ۱۹۶۲ یکه تاز عرصه سیاسی شد. عده ای از معترضان نیز خواستار برکناری عبد القادر بن صالح رییس مجلس امت و مرد شماره دو رژیم شدند. عبد القادر در صورت کناره گیری بوتفلیقه رییس جمهور موقت کشور خواهد بود. روی برخی پلاکاردها عکس عبد القادر و در کنارش عبارت «برو» نوشته شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای