توافق بریگزیت ترزا می برای بار سوم رای نیاورد

توافق بریگزیت ترزا می برای بار سوم رای نیاورد

احتمال برزیگزیت بدون توافق یا تمدید طولانی مدت قوت گرفت
جمعه, 29 مارس, 2019 - 14:00

پارلمان انگلیس روز جمعه (۲۹ مارس) برای سومین بار طرح ترزا می نخست وزیر کشور برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را رد کرد. حالا سیاستمداران انگلیس دو گزینه پیش رو دارند: خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا یا درخواست تمدید طولانی مدت ماندن در اتحادیه اروپا.

این طرح با ۳۴۴ رای مخالف در برابر ۲۸۶ رای مخالف به تصویب نرسید. ترزا مه به دنبال اعلام نتیجه رای گیری درباره پیامدهای جدی آن هشدار داد و گفت «پارلمان به خروج بدون توافق رای نداد و به ماندن در اتحادیه اروپا هم رای نداد. پارلمان روز چهارشنبه همه گزینه های پیشنهادی در مورد توافق را رد کرد».

به گزارش رویترز ترزا می افزود «دولت برای خروج قاعده مند از اتحادیه اروپا با توجه به نتیجه همه پرسی تلاش می کند».

سومین جلسه رای گیری در مورد توافق بریگزیت با تاریخ خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا همزمان شد. اما این برنامه تا ۱۲ آوریل به تاخیر افتاد.

دونالد توسک رییس شورای اروپا در بروکسل توییتی درباره برگزاری نشست فوق العاده سران اتحادیه اروپا در ۱۰ آوریل منتشر کرد. این نشست به منظور بررسی مساله بریگزیت تشکیل می شود.

یک سخنگوی این نهاد گفت كميسیون اروپا در شرایط حاضر برای خروج بدون توافق انگلیس در ۱۲ آوریل «آمادگی کامل» دارد؛ البته مگر اینکه انگلیس مهلت خروج از اتحادیه اروپا را تمدید کند و درخواست شرکت در انتخابات اروپا در اواخر می را مطرح کند.

او افزود «انگلیس باید قبل از موعد مقرر برنامه خود را اعلام کند تا توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار بگیرد».

درخواست سران دو حزب بزرگ اپوزیسیون (حزب کارگر و حزب ملی اسکاتلند) برای استعفای فوری ترزا می و برگزاری انتخابات سراسری با مخالفت ترزا می روبرو شد.

قیمت پوند به دنبال شکست طرح ترزا می در پارلمان با کاهش ۰.۵ درصدی به ۱.۲۹۷۷ دلار رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای