الجزایر در دست فرمانده ارتش تا مشخص شدن سرنوشت «رییس جمهور موقت»

الجزایر در دست فرمانده ارتش تا مشخص شدن سرنوشت «رییس جمهور موقت»

بوتفلیقه طلب عفو و بخشش کرد؛ «نه» مردم به جانشینان قانونی
پنجشنبه, 4 آوریل, 2019 - 11:30
به دنبال اعلام کناره گیری بوتفلیقه تظاهرات مردم برای برکناری ارکان حاکمیت ادامه دارد (خبرگزاری فرانسه).. بوتفلیقه استعفا نامه اش را تقدیم رییس شورای قانون اساسی الجزایر کرد

الجزایر اکنون توسط سپهبد احمد قاید صالح فرمانده ارتش اداره می شود. به دنبال اعتراضات گسترده مردمی عبد العزیز بوتفلیقه رییس جمهوری دو شب پیش استعفا داد.

این اعتراضات بیش از یکماه پیش آغاز شد. شورای قانون اساسی روز پنجشنبه (۴ آوریل) بر خلا پست ریاست جمهوری تاکید کرد. اما با این حال مرحله انتقالی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

چهره های شاخص اعتراضات گفتند کاندیداهای شورای قانون اساسی برای جانشینی بوتفلیقه را قبول ندارند. چهره های مطرح شده قرار است تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اداره امور کشور را به عهده بگیرند.

ناظران می گویند عبد القادر بن صالح رییس پارلمان و نور الدین بدوی نخست وزیر با درخواست فرمانده ارتش کناره گیری خواهند کرد چرا که مردم هیچ کدام از آنها را قبول ندارند. همچنین ناظران از احتمال قبول درخواست معترضان توسط فرمانده ارتش خبر می دهند. معترضان خواستار انتخاب «نامزد مورد توافق» بدون سابقه مشارکت در حکومت و عدم وابستگی به نظام بوتفلیقه برای ریاست کشور برای دستکم یک سال هستند. اصلاحات بنیادین قانون اساسی از جمله کاهش اختیارات گسترده رییس جمهور در یک سال از جمله مطالبات معترضان است.

بوتفلیقه روز پنجشنبه (۴ آوریل) در پیامی از مردم به خاطر هر گونه کوتاهی در حقشان عذرخواهی کرد.

شنیده ها حاکی از آن است که سعید و ناصر برادران بوتفلیقه با دستور دادستان کل کشور ممنوع الخروج شده اند. دادستان کل الجزایر پیشتر گفت که تحقیقی درباره رباخواری برخی افراد آغاز کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای