واشنگتن سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی قرار می‌دهد

واشنگتن سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی قرار می‌دهد

دوشنبه, 8 آوریل, 2019 - 10:15

آمریکا در اقدام بی سابقه سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار می دهد. واشنگتن برای اولین بار نیروی نظامی یک کشور دیگر را به عنوان گروه تروریستی معرفی می کند.

مقام های آمریکایی به رویترز گفتند «وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (۸ آوریل) سپاه را گروه تروریستی اعلام می کند».

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از اظهار نظر در این باره خودداری کرد و گفت که وزارت امور خارجه به سوال ها در این باره پاسخ می دهد. اما وزارت امور خارجه هم دراین باره اظهار نظر نکرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با حمایت از تغییر رویکرد دولت آمریکا گفت این بخشی از سیاست سختگیرانه دولت پرزیدنت دونالد ترامپ درباره ایران است».

این اظهارات پیش از فرا رسیدن یکمین سالگرد خروج آمریکا از برجام و نیز دور جدید تحریم ها عنوان می شود. تحریم های آمریکا منجر به فلج شدن اقتصاد ایران شده است.

معرفی سپاه به عنوان گروه تروریستی برای اولین بار توسط روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شد.

ده ها سازمان و فرد ایرانی به دلیل ارتباط با سپاه در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته اند. آمریکا تا حالا کل این سازمان را به عنوان گروه تروریستی معرفی نکرده بود.

سپاه قدس ایران در سال ۲۰۰۷ در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرار گرفت. وزارت خزانه داری آمریکا در آن زمان گفت «این بازوی سپاه که مسئول عملیات برون مرزی است به دلیل «حمایت از تروریسم» در این فهرست قرار می گیرد. این وزارتخانه از سپاه قدس به عنوان‌ «بازوی اصلی ایران برای اجرای سیاست های خود در حمایت از تروریست ها و گروه های شورشی» یاد کرد.

ایران گفت که چنانچه دولت آمریکا از این تصمیم خودداری نکند باید منتظر پاسخ «کوبنده» باشد.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه در سال ۲۰۱۷ گفت «اگر آمریکا تحریم های جدیدی علیه سپاه اعمال کند این سازمان ارتش آمریکا را در سراسر جهان همسنگ «داعش» در نظر خواهد گرفت».

وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته ای و معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا درباره پیامدهای تروریستی خواندن سپاه بر نیروهای آمریکایی هشدار داد.

او افزود «سپاه الان کاملا تنبیه شده اما اقدامات سختگیرانه تر در این مورد بی گمان سربازان ما در منطقه را در معرض خطر قرار می دهد».

سپاه پاسداران بعد از انقلاب در ۱۹۷۹ به منظور دفاع از رژیم آخوندی حاکم در کشور تشکیل شد. سپاه با اقتدارترین دستگاه امنیتی ایران به شمار می رود.

سپاه بخش های قابل ملاحظه ای از اقتصاد ایران را در دست دارد و از نفوذ سیاسی گسترده در نظام سیاسی برخوردار است.

برنامه موشک های بالستیک و برنامه هسته ای زیر نظر سپاه هستند. حکومت ایران بارها اعلام کرد که موشک هایی با برد ۲۰۰۰ کیلومتری در اختیار دارد. اسرائیل و پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه در تیررس این موشک ها قرار دارند.

نیروهای سپاه حدود ۱۲۵ هزار نفر است که در قالب نیروی ارتش و هوایی و دریایی سازماندهی شده اند. گزارش های سپاه به طور مستقیم به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران ارسال می شود.

هنوز تاثیر اقدام دولت آمریکا درباره تروریستی خواندن سپاه بر فعالیت های آمریکا در کشورهایی مثل عراق که با ایران رابطه دارند مشخص نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای