نخست وزیر یمن به «الشرق الاوسط»: حوثی ها به گفتگو به چشم آمادگی برای جنگ می نگرند

نخست وزیر یمن به «الشرق الاوسط»: حوثی ها به گفتگو به چشم آمادگی برای جنگ می نگرند

معین عبد الملک: توپ اجرای مفاد توافق «استکهلم» در زمین سازمان ملل است
جمعه, 12 آوریل, 2019 - 19:00

دکتر معین عبد الملک نخست وزیر یمن در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «عملیات طوفان قاطعیت قدرتمندترین حرکت علیه طرح عرب ستیز حکومت ایران در کشورهای عربی و نیز علیه شبه نظامیان حوثی بازوی تابع حکومت ایران در یمن است».

او افزود «عملیات طوفان قاطعیت در شرایط سرنوشت ساز تاریخی در یمن و امت عرب به عنوان «حامی» تصمیم گیری های عربی عمل می کند».

عبد الملک خاطر نشان کرد «پروژه حکومت ایران در یمن به شدت ضربه خورده است و ابزارهای گسترش نفوذ و سلطه جویی حکومت ایران از کار افتاده اند. عملیات طوفان قاطعیت حامل این پیام قاطعانه بود که حکومت های عربی نمی گذارند تا کشورهایشان عرصه طرح ویرانگر ایران باشند. نمی توان دست صلح به سوی کودتاچیان دراز کرد و حالا وقت آن رسیده که سازمان ملل و برخی از قدرت های بین المللی دریابند که وادار کردن کودتاچیان به صلح نتیجه نمی دهد و این گزینه واقع گرایانه نیست».

او افزود «گروه حوثی به گفتگوهای صلح به عنوان فرصتی برای جنگ می نگرند و حالا توپ در زمین سازمان ملل است تا مفاد توافق استکهلم اجرا شوند».

عبد الملک خاطر نشان کرد «دولت کنونی در یمن توجه خود را بر روی عملکرد قرار داده و از شعار دادن و بحث و جدل های حاشیه ای و کشمکش های درون جناحی فاصله گرفته است. دولت به دنبال بازگشت آرامش و توافق است».

او به مناسبت چهارمین سالگرد آغاز عملیات نظامی «طوفان قاطعیت» و تاثیر آن در یمن و منطقه افزود «عملیات نظامی طوفان قاطعیت توسط سعودی به رهبری ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و بنا به درخواست عبدربه منصور هادی رییس جمهور یمن در برهه تاریخی دشوار در یمن و کشورهای عربی آغاز شد. این عملیات تجلی گر اصل همبستگی عربی و احیای اقدام مشترک عربی بعد از ناکامی های متعدد بود. طوفان قاطعیت یک عملیات نظامی صرف نیست بلکه بخشی از حمایت بزرگ سیاسی از کشور یمن و حکومت یمن در سطح بین المللی به شمار می رود. عملیات طوفان قاطعیت منجر به شکل گیری اتفاق نظر در محافل بین المللی برای مخالفت با کودتا در این کشور و صدور قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت شد. این قطعنامه یکی از مراجع برقراری صلح و پایان کودتا و جنگ در یمن شده است. طوفان قاطعیت دربرگیرنده حمایت اقتصادی مستمر از یمن است. جنگ کودتاچیان و تسلط بر درآمدها و منابع کشور به ساختار اقتصادی یمن ضربه زده است».

عبد الملک در ادامه گفتگو با الشرق الاوسط خاطر نشان کرد «جلوگیری از تسلط شبه نظامیان حوثی -بازوی تابع ایران- بر حکومت یمن ضربه کاری و نیرومندی به طرح حکومت ایران بود. ابزارهای گسترش نفوذ و توسعه گرایانه حکومت ایران از کار افتاده اند. اما متوقف کردن طرح تخریبی حکومت ایران به اقدامات و تدابیری بیشتری نیاز دارد. این طرح مبتنی بر نابودی کشورهای ملی در جهان عرب و بازتعریف ساختار حکومت بر مبنای فرقه گرایی است.

این طرح به دنبال چند پاره کردن کشورها است. حکومت ایران در ۳۰ سال گذشته با توطئه چینی های بی وقفه در صدد دست یابی به اهداف خود نه تنها در یمن بلکه در کل کشورهای عربی است. حکومت ایران به طور مستقیم یا از طریق مزدورانش در حال ایجاد بی ثباتی و ناامنی در کشورهای عربی است».

حکومت آخوندی در تهران همه ظرفیت های نظامی و مالی و سیاسی و تبلیغاتی خود را برای اجرای این طرف به کار گرفته است. این حکومت از همه گروه های تابع خود در منطقه برای رسیدن به اهداف خود بهره می گیرد و به همین دلیل ریشه کن کردن این پروژه با یک اقدام دشوار به نظر می رسد».

نخست وزیر یمن در مورد گفتگوهای صلح که زیر نظر سازمان ملل از سال ۲۰۱۶ برگزار می شود گفت «نتیجه این گفتگوها را همه می دانیم. گفتگوها نشان داد که نمی توان با کودتاچیان حوثی به صلح دست یافت. حوثی ها سیاست وقت کشی و نیرنگ را در پیش گرفته اند. رفتار آنها بر اثر نتایج فاجعه بار جنگ افروزی شان اصلاح نمی شود. حوثی ها به گفتگوهای صلح به چشم یک فرصت برای آمادگی برای جنگ و تکمیل برنامه کودتا و ستمگری و جنایت هایشان می نگرند. شهروندان در کلیه مناطق با طرح خونین و تاریک اندیش حوثی ها مخالفت می کنند. حالا سه سال از مدارا کردن با جنگ طلبی کودتاچیان حوثی گذشته است و سازمان ملل و برخی از قدرت های بین المللی باید درک کنند که وادار کردن کودتاچیان به صلح نتیجه نمی دهد و این گزینه واقع گرایانه نیست. ماهیت گروه حوثی با گروه های مسلح دیگر در بقیه کشورها تفاوت دارد. این گروه ها اسلحه بر زمین گذاشتند و در روند برقراری صلح سهیم شدند چرا که پیکار و جنگ طلبی به عنوان ابزار و نه هدف این گروه ها بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای