سودان: اعلام تشکیل «شورای مستقل مدنی» توسط معترضان

سودان: اعلام تشکیل «شورای مستقل مدنی» توسط معترضان

پنجشنبه, 18 آوریل, 2019 - 15:30
معترضان در مقابل مقر فرماندهی کل ارتش سودان در خارطوم (رویترز)

رهبران اعتراضات مردمی سودان می گویند روز یکشنبه (۲۱ آوریل) خبر تشکیل یک «شورای مدنی مستقل» را اعلام می کنند. این تشکیلات جایگزین شورای نظامی خواهد شد. شورای نظامی بعد از سرنگونی پرزیدنت عمر البشیر در هفته گذشته اداره کشور را به دست گرفته است.

اتحادیه اصناف سودان در بیانیه روز جمعه (۱۹ آوریل) گفت «نام اعضای شورای مدنی مستقل روز یکشنبه (۲۱ آوریل) در یک نشست خبری اعلام می شود. این شورا مسئولیت های کلان حکومتی را عهده دار خواهد شد».

در این راستا، روز جمعه (۱۹ آوریل) چندین هزار نفر در مقابل مقر فرماندهی کل ارتش سودان تجمع کردند. معترضان خواستار واگذاری قدرت از شورای انتقالی نظامی به ریاست سپهبد عبد الفتاح البرهان به یک حکومت مدنی هستند».

البرهان روز جمعه (۱۹ آوریل) دستور عزل چندین مقام حکومتی از جمله العبید احمد مروح جانشین وزیر اطلاع رسانی و ارتباطات و مهندس حسب النبی موسی محمد جانشین وزیر منابع آبی و برق و دکتر زین العابدین عباس محمد الفحل دبیر کل شورای ملی دارو را صادر کرد.

سفیر بدر الدین احمد سرپرست وزارت امور خارجه هم توسط رییس شورای نظامی انتقالی برکنار شد. به گفته شمس الدین الکباشی سخنگوی شورای نظامی انتقالی، بدرالدین احمد بعد از انتشار بیانیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه سودان درباره آمادگی برای استقبال از هیات قطری در خارطوم «بدون اطلاع و هماهنگی با شورای نظامی انتقالی و انتشار گزارش های ضد و نقیض در این باره» از سمت خود برکنار شد. 

الكباشی افزود «وزارت امور خارجه در این مورد با شورای نظامی مشورت نکرده و بیانیه این وزارتخانه با موضع رسمی شورای نظامی انتقالی انطباق ندارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای