استعفای سه ژنرال نظامی؛ بستری برای بازگشت آرامش به سودان

استعفای سه ژنرال نظامی؛ بستری برای بازگشت آرامش به سودان

توافق بین شورای نظامی و اپوزیسیون برای تشکیل کمیته حل اختلاف
پنجشنبه, 25 آوریل, 2019 - 13:30

شورای انتقالی نظامی حاکم در سودان روز چهارشنبه (۲۴ آوریل) از استعفای سه عضو این شورا خبر داد. مخالفان خواستار برکناری این سه نفر به دلیل ارتباط با عمر البشیر رییس جمهور مخلوع سودان بودند. حالا و به دنبال استعفای این سه تن بستری برای از سرگیری گفتگو میان فرماندهی ارتش و نمایندگان معترضان در راستای دست یابی به راهکار فراهم شده است. 

شمس الدین کباشی سخنگوی شورای انتقالی نظامی گفت «سه عضو برکنار شده عمر زین العابدین مذاکره کننده ارشد شورای انتقالی با مخالفان و جلال الدین الشیخ و الطیب بابکر علی دو عضو کمیته سیاسی هستند. پرونده استعفای این سه تن از سوی رییس شورا در حال بررسی است».

«تجمع اصناف سودان» گفت «زین العابدین سرکرده حزب البشیر در ارتش است و برای بازگشت رژیم سرنگون شده تلاش می کند». مخالفان خواستار تعطیلی کمیته سیاسی به ریاست زین العابدین و برکناری خود وی بودند. معترضان همچنین خواستار برکناری جلال الدین الشیخ جانشین رییس پیشین دستگاه امنیتی و الطیب بابکر رییس پلیس موازی رژیم سابق هستند. پلیس موازی سازمانی است که سیاست های «گروه اسلامگرا» و حزب حاکم را اجرا می کرد.

تا چند ساعت قبل از استعفای این سه نفر، رهبران جنبش اعتراضی سودان با افزایش فشار به شورای انتقالی نظامی گفتند که ضمن برگزاری تظاهرات میلیونی برای تشکیل حکومت مدنی دست به «نافرمانی مدنی» خواهند زد.

سران ائتلاف «آزادی و تغییر» در نشست مطبوعاتی گفتند «راهپیمایی اعتراضی از روز ۲۵ آوریل آغاز می شود. چنانچه شورای انتقالی نظامی به خواست مردم بی توجهی کند این اعتراضات رفته رفته گسترش می یابد تا به مرحله نافرمانی مدنی برسیم. کمیته سیاسی شورای انتقالی نظامی به مانعی در مسیر تحول و ابزاری برای عبور از انقلاب تبدیل شده است».

شورای نظامی انتقالی در پی کنفرانس خبری جریان اپوزیسیون خواستار برگزاری جلسه فوری با گروه «اعلان الحریه والتغییر» در کاخ ریاست جمهوری شد. سران اپوزیسیون نیز با وجود توقف رایزنی با کمیته انتقالی اما در جلسه حاضر شدند.

دو طرف در این نشست به یک توافق رسیدند که هنوز جزئیات آن اعلام نشده است. سخنگوی شورای انتقالی نظامی به خبرنگاران گفت «دو طرف درباره مسائل متعددی دیدگاه مشترک دارند. دو طرف با توجه به درخواست مطرح شده توسط «ائتلاف الحریه و التغییر» درباره تشکیل یک کمیته مشترک برای حل اختلافات سیاسی به توافق رسیدند. «تجمع اصناف سودان» (سران جنبش اعتراضی) پیش از نشست گفت که روز پنجشنبه (۲۵ آوریل) تشکیل یک شورای مدنی را اعلام می کند اما هنوز مشخص نیست که این برنامه بعد از استعفای چند مقام سودانی اجرا می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای