پاریس: ایران «پختگی سیاسی» درباره پرونده هسته ای نشان دهد

پاریس: ایران «پختگی سیاسی» درباره پرونده هسته ای نشان دهد

یکشنبه, 12 مه, 2019 - 13:30
ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه گفت توقف برخی اقدامات برجام توسط ایران «واکنش بسیار بد» به شمار می رود. او از حکومت ایران خواست تا «پختگی سیاسی» نشان دهد. توافق اتمی در سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت های غربی امضا شد.

لودریان در گفتگو با روزنامه «لوپاریزین» گفت «واکنش ایران درباره تصمیم بد آمریکا برای خروج از توافق وین و افزایش تحریم ها بسیار بد است». این گفتگو شامگاه شنبه (۱۱ مه) در سایت این روزنامه منتشر شد.

ایران در هشتم مه گفت که برخی اقدامات خود در برجام را متوقف می کند. ایران همچنین به کشورهای باقی مانده در برجام شصت روز فرصت داد تا تعهدات خود در بخش نفتی و بانکی را تامین کنند تا از تاثیر تحریم آمریکا کاسته شود.

در بیانیه شورای عالی امنیت ملی که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده آمده ایران از روز چهارشنبه تعهدات خود در برجام شامل توقف فروش مازاد ذخایر آب سنگین و اورانیوم غنی شده را کاهش می دهد. اروپایی ها به شدت از تصمیم ایران ابراز نگرانی کردند.

لودریان افزود «عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش جای تاسف دارد. ایران باید پختگی سیاسی خود را با پایبندی به تعهداتش نشان دهد».

وزیر امور خارجه فرانسه در خصوص تنش آفرینی هشدار داد و گفت آمریکایی ها باید مسئولانه رفتار کنند. او بر لزوم گفتگو با ایران تاکید کرد.پنتاگون روز جمعه (۱۰ مه) گفت که آمریکا سامانه ضد موشکی پاتریوت و یک ناوگروه هواپیمابر به خاورمیانه اعزام کرده است. پنتاگون افزود «این تجهیزات به منظور تقویت توانمندی ناوگروه هواپیمابری که پیشتر ارسال شده بود فرستاده شده اند تا جلوی هر گونه تهدید از سوی ایران را بگیرند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای