نخست وزیر عراق از تلاش برای میانجیگیری بین ایران و آمریکا خبر داد

نخست وزیر عراق از تلاش برای میانجیگیری بین ایران و آمریکا خبر داد

​عبدالمهدی از «ختم به خیر شدن اوضاع» می‌گوید
چهارشنبه, 15 مه, 2019 - 11:45

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، پرونده اختلاف ایران و آمریکا را «پیچیده» توصیف کرد و گفت: بغداد با تهران و واشنگتن در تماس است و برای حل بحران تلاش می کند. 

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالمهدی روز سه شنبه در کنفرانس خبری پیش از سفر به ترکیه گفت: ما برای برون رفت از این بحران، در سطح زیادی تلاش خواهیم کرد. 

به گفته او، ایران و آمریکا به دنبال جنگ نیستند. نخست وزیر عراق اظهار کرد: سه مکالمه تلفنی با مایک پمپو وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفر اخیرش به بغداد داشتم و با وی در خصوص مسائل منطقه و نقشی که عراق می تواند در پیشگیری از بروز خطر ایفا کند، صحبت کردم. 

وی همچنین از ختم به خیر شدن اوضاع علی رغم تشدید تنش میان ایران و آمریکا خبر داد. 

در همین باره، فرات التمیمی عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در گفتگو با «الشرق الاوسط» از حمایت مجلس عراق از سیاست های دولت این کشور در این زمینه خبر داد.

التمیمی گفت: عراق بیشترین ضربه و آسیب را از نزاع میان آمریکا و ایران متحمل خواهد شد و اظهارات نخست وزیر عراق برای کاهش تنش مهم و به موقع ارزیابی می شود، زیرا ایران و آمریکا در عراق منافعی دارند.

از سوی دیگر، احسان الشمری رئیس مرکز اندیشه ورزی سیاسی در گفتگو با «الشرق الاوسط»، این ابتکارعمل را در راستای دیپلماسی پیشگیرانه توصیف کرد، زیرا به گفته او در صورت بروز جنگ، عراق عرصه برای آن از یکی از طرف های درگیر خواهد بود.

الشمری با اشاره به سابقه تلاش های عراق برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا افزود: کشورهای دیگری نیز دعوت به آرامش می کنند به ویژه اینکه عراق تلاش هایی برای نزدیک کردن دیدگاه ها با اتحادیه اروپا داشته است.

وی همچنین اظهار کرد که مسئله ایران و آمریکا بسیار پیچیده تر از آنچه که تصور می شود و اگر تلاش عراق به نتیجه برسد طبق شروط آمریکایی ها برای مذاکره خواهد بود.

پیش از این وزارت خارجه عراق اقدامات تخریبی علیه نفتکش های امارات را محکوم و آن را تهدیدی برای همه منطقه خلیج عنوان کرده بود.

عراق همچنین همه کشورهای منطقه را به آرامش و همکاری مشترک برای تامین امنیت نفتکش ها و دریانوردی دعوت کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای