پوتین تهران را به ماندن در برجام فراخواند

پوتین تهران را به ماندن در برجام فراخواند

پیش بینی کرملین از افزایش تنش درباره ایران
چهارشنبه, 15 مه, 2019 - 21:00

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه یک روز پس از دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، به ایران توصیه کرد که به توافق هسته ای وفادار بماند، در عین حال هشدار داد؛ «ما گروه آتش نشانی نیستیم و نمی‌توانیم همه چیز را نجات دهیم».

به گزارش الشرق الاوسط، پوتین چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در سوچی روسیه در حاشیه دیدار با الکساندر فان در بلن رئیس‌جمهوری اتریش در اظهاراتی متفاوت، سعی کرد تا نشان دهد در حال ایجاد فشار علیه تهران برای عدم خروج از برجام است، در عین حال واشنگتن را مسئول تنش به وجود آمده دانست. 

وی گفت: «بهتر است ایران در هر شرایطی از برجام خارج نشود، زیرا تهران را به دلیل از خروج از توافق به افزایش تنش متهم خواهند نمود و نه واشنگتن که در ابتدا آن خارج شده است.»

رئیس جمهور روسیه افزود: «من بارها و بارها در گفتگو با شرکای ایرانی گفتم که، به نظر من، بدون توجه به تمامی اتفاقات، برای ایران بهتر است که در این پیمان باقی بماند. یک مسئله غیردیپلماتیک را می خواهم مطرح کنم که ممکن است گوش دوستان اروپایی را آزار دهد؛ آمریکایی ها از توافق خارج شده اند، توافق نابود خواهد شد، کشورهای اروپایی نمی‌توانند هیچ کاری برای نجات آن انجام دهند، نمی‌توانند واقعا با ایران کار کنند تا زیان‌های اقتصادی این کشور را جبران کنند».

پوتین همچنین از وضعیت پیش آمده برای برجام ابراز تاسف کرد، مسئله ای که می توان آن باور روس ها برای فروپاشی تدریجی برجام توصیف کرد.

وی همزمان از آمادگی مسکو برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها و میانجیگری خبر داد. 

در این میان، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز چهارشنبه گفت روسیه از تصمیمات اخیر طرف ایرانی متاسف است. این در حالی است که آمریکا گفته‌ است که به دنبال جنگ نیست.

پسکوف گفت: برغم تضمین های تازه مایک پمپئو در روسیه، همچنان نسبت به شدت گرفتن تنش در منطقه پیرامون ایران نگران است. 

نگرانی کاخ ریاست جمهوری روسیه در حالی مطرح می شود که وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در گفتگو با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری روسیه تاکید کرده بود که کشورش تمایلی برای درگیری نظامی با تهران ندارد.

سخنگوی کرملین ضمن متهم کردن ایالات متحده آمریکا به تحریک ایران اضافه کرد: «اکنون شاهد آن هستیم که تنش ها در منطقه پیرامون تهران همچنان در حال شدت گرفتن است.»

به گفته وی، وزیر خارجه آمریکا در مورد بحران ایران «هیچ اطمینانی» به پوتین نداد که بتواند مایه رفع نگرانی شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای