نگرانی در لبنان از تنش میان ایالات متحده و ایران

نگرانی در لبنان از تنش میان ایالات متحده و ایران

پنجشنبه, 16 مه, 2019 - 12:00

همزمان با افزایش تهدیدات میان آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها، نگرانی در بین مقامات سیاسی و نظامی لبنان در سطوح مختلف بیشتر شده‌است.

این وضعیت به ویژه هنگام تکرار تهدید آمریکایی‌ها مبنی بر ضرورت پایان دادن خطر گروه‌های شبه نظامی به کار گرفته شده توسط ایران از لبنان تا یمن شدت می‌یابد.

یک منبع لبنانی ناظر اوضاع منطقه در این باره به «الشرق الاوسط» می‌گوید: عملیات خرابکارانه علیه نفتکش‌ها در فجیره و سراسیمگی وزارت خارجه ایران در واکنش به این حادثه و «آزاردهنده» خواندن آن نگرانی مسئولان لبنانی را دوچندان کرده‌است.

این منبع ادامه می‌دهد: «این تعبیر شاید دولت امارات و دیگران را قانع نکند». اما شدیدیترین نگرانی فرماندهان نظامی و رهبران سیاسی لبنان از آنجاست که نقشه استراتژیک آمریکا اهداف خود را برای از بین بردن تهدیدات گروه‌های وابسته به ایران از لبنان تا یمن مشخص کرده‌است.

وی اضافه می‌کند: با این حساب آیا ایالات متحده آمریکا علیه «حزب‌الله» لبنان عملیات نظامی اجرا خواهد کرد یا اینکه این مأموریت را به اسرائیل می‌سپرد.. در آن هنگام این مأموریت محدود نخواهد بود و به جنگ میان لبنان و اسرائیل گسترش می‌یابد».

به گفته او، تعدادی از مقامات لبنانی سعی کردند تا از طریق دیوید ساترفیلد هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در وزارت خارجه آمریکا جویا شوند اما این فرستاده آمریکایی دیروز در دیدار با آنها اطلاعات دقیقی ارائه نکرد.

این منبع پیش‌بینی می‌کند که ژنرال جوزف عون فرمانده ارتش لبنان برای دورکردن حزب‌الله از این حمله نظامی آمریکا به منظور عدم گسترش آن به همه لبنان تلاش خواهد کرد.

وی در عین حال می‌گوید که فرستاده آمریکایی بعید اطلاعاتی در این باره در اختیار فرمانده ارتش لبنان بگذارد.

گفتنی است که عون هم‌اکنون به منظور ارزیابی کمک‌های آمریکایی به ارتش در واشنگتن به سر می‌برد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای