کویت از جنگ احتمالی در خلیج هشدار داد

کویت از جنگ احتمالی در خلیج هشدار داد

جلسه محرمانه وزرای دولت کویت در پارلمان این کشور برای بررسی اوضاع منطقه
پنجشنبه, 16 مه, 2019 - 23:00

همزمان با تشدید نظامی آمریکا در آب‌های خلیج برای مقابله با ایران، مرزوق الغانم رئیس پارلمان کویت از بروز جنگ احتمالی در منطقه خلیج هشدار داد. 

به گزارش الشرق الاوسط، الغانم پس از برگزاری جلسه محرمانه با وزرای دولت این کشور به منظور بررسی چالش‌های منطقه ای جاری و آمادگی دولت برای آنها به خبرنگاران گفت: دولت کویت احتمال داد که جنگ در خلیج رخ خواهد داد. 

الغانم افزود: «طبق گزارش وزیران و برخلاف خواسته همه ما، احتمال بروز جنگ بالاست». 

وی مردم کویت را به وحدت و پشتیبانی از ساز و کارهای سیاست خارجی شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت دعوت کرد. 

کویت که در میانه طوفان‌های منطقه ای واقع شده، برای جلوگیری از دودستگی در برابر رخدادها معمولاً به وحدت ملی دعوت می‌کند. 

رئیس مجلس کویت همچنین گفت: شیخ صباح خالد الحمد الصباح وزیر خارجه این کشور، در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از صحنه سیاسی، بر اهمیت آمادگی برای همه احتمالات تأکید کرد. 

به گفته او، محمد الدلال یکی از نمایندگان پارلمان این کشور برای تدوین بیانیه ای از طرف پارلمان جهت ارائه در روز یکشنبه آینده تعیین شده‌است. 

الغانم ادامه داد: وزیر خارجه کویت در این جلسه محرمانه در مدت زمان یک ساعت و نیم اوضاع را بررسی کرد. همچنین آخرین تحولات منطقه ای و آمادگی حکومت در برابر هر رویدادی بررسی شد.

 الغانم یادآور شد که وزیر خارجه کویت در این جلسه بر حساسیت مرحله پیش رو تأکید کرد. 

همچنین گزارش‌های وزرا حاکی است که احتمال وقوع جنگ زیاد است. 

پارلمان نیز بر ادامه همراهی و پشتیبانی با سیاست‌های خارجی امیر کویت تأکید کرد، اما تحولات خیلی سریعتر از آنچه که در رسانه‌ها منتشر می‌شود در حال وقوع است. 

وی اضافه کرد: وضعیت خارجی آرامش بخش نیست، اما در داخل طبق گزارش‌های ارائه شده معتقدیم که آمادگی‌های دولت بهتر از گذشته شده‌است. ما نیاز به رفتار حکیمانه و مسئولانه برای مواجه با چالش‌های فعلی خارجی نیاز داریم. 

الغانم طبق درخواست فهد العفاسی وزیر دادگستری و وزیر مشاور در امور پارلمان در جلسه روز پنج شنبه، این جلسه را به صورت محرمانه برگزار کرد.

الغانم در ابتدای جلسه ضمن قرائت لایحه درخواست بررسی اوضاع توسط وزرا گفت: «در سایه افزایش تنش‌های سیاسی میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران و اعزام ادوات نظامی آمریکا به منطقه و در مقابل استقرار موشک‌های بالستیک از طرف ایران این جلسه برگزار می‌شود».

به گفته رئیس پارلمان کویت، از آنجایی که این کشور در قلب منطقه جغرافیایی نزاع واقع شده و احتمال تاثیرپذیری آن از پیامدهای جنگ احتمالی، خواستار بررسی آمادگی دولت در همه زمینه‌ها از امنیت غذایی و دارویی و.. گرفته تا رویارویی با هرگونه تشدید نظامی در منطقه خلیج هستیم.

وی در پایان به درخواست شیخ صباح خالد الحمد الصباح معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه مبنی بر همراهی اعضای پارلمان دربارهٔ در اختیار گذاشتن اطلاعات از تحولات حاصل شده در منطقه اشاره کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای