موافقت کشورهای خلیج با استقرار مجدد نیروهای آمریکایی

موافقت کشورهای خلیج با استقرار مجدد نیروهای آمریکایی

منابع خلیجی به «الشرق الاوسط»: هدف جنگ نیست، بازدارندگی ایران است
جمعه, 17 مه, 2019 - 22:30

منابع خلیجی آگاه به «الشرق الاوسط» گزارش دادند؛ دولت سعودی و تعدادی از کشورهای شورای همکاری خلیج با درخواست ایالات متحده آمریکا برای استقرار مجدد نیروهای نظامی خود در آب‌های خلیج عربی و اراضی آن کشورها موافقت کردند.

این منابع افزودند که این موافقت طبق توافق‌های دوجانیه میان آمریکا و کشورهای خلیجی صورت گرفته‌است و هدف از این توافق خلیجی - آمریکایی بازدارندگی ایران از هرگونه تجاوز احتمالی از سوی آن باتوجه به پیشینه رفتار بی‌ثبات کننده این کشور در سطح منطقه است.

این منابع آگاه همچنین تأکید کردند که هدف از بازانتشار نیروهای آمریکایی در کشورهای خلیج، جنگیدن با ایران نیست، بلکه اجرای اقدامی مشترک میان واشنگتن و پایتخت‌های خلیجی برای عقب نشاندن ایران از اقدام نظامی و حمله به کشورهای خلیج یا منافع آمریکا در منطقه است.

از سوی دیگر، مسئولانی در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کردند که دو ناوشکن «مک فول» و «گونزالس» دو روز پیش از تنگه هرمز بدون هیچ گونه مزاحمتی از طرف ایران عبور کردند و این دو ناوشکن به همراه کشتی‌های بار و مهمات در منطقه عملیاتی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر شدند.

یک مقام مسئول نیز صبح دیروز در گفتگو با خبرنگاران، عبور این دو ناوشکن را «آرام‌ترین عبور» ادوات نظامی آمریکا از طریق تگه هرمز در مدت طولانی گذشته توصیف کرد.

از سوی دیگر، یک منبع سعودی آگاه از پیگیری و رصد این کشور از تحولات جاری در منطقه در پی رفتار دشمنانه ایران و اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن توسط آمریکا به منظور بازداشتن ایران و حمایت دریانوردی در خلیج عربی خبر داد.

به گفته این منبع، سعودی رغبتی به درگرفتن جنگ با ایران در خلیج  ندارد در عین حال این کشور توانایی صیانت از اراضی خود از هرگونه تجاوز را دارد.

از سوی دیگر، منابع دیپلماتیک عربی در گفتگو با «الشرق الاوسط» از رایزنی‌های فشرده میان پایتخت‌های عربی برای برگزاری نشست سران عرب در حاشیه نشست سران کشورهای اسلامی در دهه آخر ماه رمضان در مکه مکرمه خبر دادند.

این منابع که نخواستند نامشان ذکر شود، گفتند: قرار است در این نشست سران کشورهای عربی که در نشست سران کشورهای اسلامی حاضر می‌شوند، شرکت کنند؛ کشورهایی که دارای اصول و دیدگاه‌های منسجم دربارهٔ تحولات منطقه ای و بین‌المللی هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای