ترامپ: خیلی خوب است که ایران نمی‌تواند بفهمد واشنگتن به چه فکر می‌کند

ترامپ: خیلی خوب است که ایران نمی‌تواند بفهمد واشنگتن به چه فکر می‌کند

وزرای خارجه و دفاع سه‌شنبه درباره ایران به سنا توضیح می‌دهند
شنبه, 18 مه, 2019 - 07:00

در سایه افزایش تنش در منطقه خلیج، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دیروز جمعه ۲۷ اردیبهشت در پیامی در توئیتر، از نوشته‌ها و گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی در خصوص بحران ایران انتقاد و آنها را گول زننده و غیر دقیق توصیف کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، ترامپ گفت: اخبار جعلی با پوشش گول‌زننده و نادرست در مورد ایران به کشور ما آسیب می‌زنند.

 او با اشاره به اینکه این گزارش‌ها دارای منابعی ضعیف هستند، انتشار آن‌ها را جعلی و خطرناک توصیف کرد. 

رئیس‌جمهور آمریکا در عین حال گفته‌است: با این اخبار دستکم ایران نمی‌داند که واشنگتن به چه فکر می‌کند که در این مقطع ممکن است حتی چیز خوبی باشد. 

ترامپ روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت نیز در توییتر نوشته بود: «اطمینان دارم که ایران به‌زودی خواستار مذاکره خواهد شد.» 

این در حالی است که یک مسئول بلندپایه دولت ترامپ روز جمعه به رویترز گفته‌است آمریکا همچنان منتظر تماس تهران برای آغاز مذاکرات رسمی جهت حل مشکلات میان دو کشور است، اما هنوز پیامی از جانب ایران برای اعلام آمادگی به دعوت رئیس‌جمهور ترامپ جهت گفتگوهای مستقیم دریافت نکرده‌است. 

وی در ادامه تأکید کرد: «ما باید از شدت تنش بکاهیم و به پای مذاکرات بازگردیم». 

همچنین، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هشدار داد که واشنگتن هر گونه تخطی از تحریم‌های وضع شده علیه ایران را جدی می‌گیرد و دست به اقدام متناسبی می‌زند.

 این اظهارات در واکنش به گزارش‌هایی است که از ذخیره کردن نفت ایران در یکی از بنادر چین خبر می‌دهد. 

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت گزارش داده بود که یک نفتکش حامل ۱۳۰ هزار تن نفت ایران، بار خود را تحویل انباری نزدیکی شهر جواشان چین داده‌است. 

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خبر گفته‌است: «ایالات متحده همه فعالیت‌های مورد ادعا دربارهٔ تحریم‌ها را جدی می‌گیرد و واکنش مناسبی به آن نشان می‌دهد. ما خود را به اجرای تحریم‌ها متعهد می‌دانیم، به‌ویژه تحریم‌های مرتبط با بخش‌های نفت و پتروشیمی ایران.»

 این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، همچنین گفته که واشنگتن از گزارش‌ها دربارهٔ این نفتکش مطلع بوده‌است. 

وی اما توضیح بیشتری در این باره نداد. 

از سوی دیگر، مسئولانی در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کردند که دو ناوشکن «یو ای ای مک فول» و «گونزالس» دو روز پیش از تنگه هرمز بدون هیچ گونه مزاحمتی از طرف ایران عبور کردند و این دو ناوشکن به همراه کشتی‌های بار و مهمات در منطقه عملیاتی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر شدند. 

یک مقام مسئول نیز صبح دیروز در گفتگو با خبرنگاران، عبور این دو ناوشکن را «آرام‌ترین عبور» ادوات نظامی آمریکا از طریق تنگه هرمز در سال‌های اخیر توصیف کرد.

در کنگره آمریکا نیز، مقامات ارشد آمریکایی که به اصطلاح گروه هشت نامیده می‌شوند جلسه ای در مورد وضعیت ملتهب خاورمیانه و تهدیدات ایران و تحرکات نظامی آمریکا پشت درهای بسته برگزار کردند. 

در این جلسه دن کوتس مدیر سرویس اطلاعات ملی آمریکا و ژنرال پل ناکاسون رئیس فرماندهی سایبری آمریکا به اعضای ارشد کنگره آمریکا در رابطه با وضعیت ایران توضیحاتی دادند. 

بر اساس این گزارش، مقرر شد وزیر خارجه، سرپرست وزارت دفاع سه‌شنبه آینده در یک نشست محرمانه در مورد تهدیدهای ناشی از ایران در منطقه و رویکرد کاخ سفید به سناتورها توضیح دهند.

علاوه بر این دو، و ژنرال جوزف دانفوردرئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و جینا هسپل مدیر آژانس مرکزی اطلاعات ایالات متحده (سیا) نیز قرار است در این جلسه به سناتورها توضیح دهند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات پیشتر در روز پنچشنبه تأکید کرد که کاخ سفید هیچ مجوز قانونی برای جنگ با ایران دریافت نکرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای