خروج کارمندان شرکت نفت و گاز «اکسون‌موبیل» از بصره

خروج کارمندان شرکت نفت و گاز «اکسون‌موبیل» از بصره

بغداد این اقدام را موقتی توصیف کرد
شنبه, 18 مه, 2019 - 19:30

در حالی که شورای استان بصره در جنوب عراق، اخبار مبنی بر خروج کارکنان خارجی شرکت نفت و گاز اکسون‌موبیل از میدان نفتی قرنه در جنوب کشور را تکذیب کرده بود، رئیس شرکت نفت جنوب عراق این اقدام را امری موقتی و احتیاطی توصیف کرد.

 به گزارش الشرق الاوسط، شرکت نفتی چندملیتی نفت و گاز اکسون‌موبیل تمام کارکنان خارجی خود را از روز شامگاه جمعه ۲۷ اردیبهشت تا صبح روز شنبه ۲۸ اردیبهشت در چند مرحله خارج کرده‌است. 

به گزارش خبرگزاری‌های جهانی، این افراد از پایگاه‌های خود به دبی منتقل شدند.

مقام‌های عراقی اما در عین حال گفتند که این مسئله بر تولید فرآورده‌های نفتی این منطقه اثر نمی‌گذارد و مهندسان و کارشناسان عراقی بر استخراج نفت نظارت خواهند کرد. 

در این باره، احسان عبدالجبار رئیس شرکت نفت جنوب گفته‌است: تصمیم شرکت آمریکایی اکسون موبیل از چاه نفتی قرنه غربی ۱ اقدامی احتیاطی و موقت است و فعالیت این میدان با تمام قوا در جریان است و روزانه ۴۴۰ بشکه نفت تولید می‌کند.

عاصم جهاد سخنگوی وزارت نفت عراق نیز در این باره به «الشرق الاوسط» تأکید کرد: این وزارتخانه، به تأمین محیطی امن و مناسب برای فعالیت شرکت‌های بین‌المللی و حفظ جان کارکنان آنها اهتمام می‌ورزد.

او در عین حال که اشاره ای به خروج یا ابقای کارکنان شرکت اکسون موبیل نکرده، گفته‌است کارکنان این شرکت با هیچ گونه مشکل امنیتی یا تهدیدی رو به رو نیستند.

اکسون‌موبیل آمریکا و پتروچاینا از زیرمجموعه‌های غول نفتی چین «سی‌ان‌پی‌سی» اوپراتور این پروژه هستند.

متیو تولر سفیر جدید ایالات متحده در عراق نیز در اولین اظهارات پس از انتصاب گفت: وظیفه داریم تا عراق را از دخالت‌های خارجی و تهدیدهای ایران مصون بداریم.

پیش از آن، سنای آمریکا با انتصاب متیو تولر به عنوان سفیر ایالات متحده در عراق موافقت کرد.

بیشتر مناصب دیپلماتیک تولر در حوزه کشورهای عربی از جمله یمن بوده‌است.

در همین راستا، وزارت خارجه آمریکا در روزهای اخیر اعلام کرده بود دیپلمات‌های این کشور که حضورشان در عراق در حال حاضر ضروری نیست، از بغداد و اربیل خارج می‌شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای