الجبیر: دستان سعودی برای صلح دراز است اما با قاطعیت به تهدیدها پاسخ می‌دهد

الجبیر: دستان سعودی برای صلح دراز است اما با قاطعیت به تهدیدها پاسخ می‌دهد

یکشنبه, 19 مه, 2019 - 08:45

عادل الجبیر وزیر مشاور سعودی در امور خارجه تأکید کرد سعودی «با نگرانی شدید» تحولات اوضاع در سطح منطقه ای و بین‌المللی که به واسطه اقدامات نظام ایران و عوامل تهاجمی آن در منطقه تنش‌بار شده، پیگیری را می‌کند.

به گزارش الشرق الاوسط، الجبیر روز یکشنبه (۲۹ اردیبهشت) در نشست خبری گفت: دست سعودی همواره برای صلح دراز است و برای تحقق آن تلاش می‌کند و معتقد است حق ملت‌های منطقه همچون ایران است که در امنیت، ثبات و توسعه زندگی کنند.

 وی افزود: سعودی به دنبال جنگ در منطقه نیست و در پی آن نیست و برای جلوگیری از وقوع جنگ تلاش می‌کند.

الجبیر تأکید کرد: در صورتی که طرف مقابل جنگ را انتخاب کند سعودی با تمام قدرت به آن پاسخ خواهد داد و از خود و منافعش دفاع خواهد کرد.

وزیر مشاور در امور خارجه دولت سعودی درعین حال گفت که نظام ایران می‌تواند از طریق تبعیت از قوانین و منشورهای بین‌المللی و دست برداشتن از دخالت در امورداخلی کشورهای منطقه و توقف حمایت از گروه‌ها و شبه‌نظامیان تروریست و خودداری از دنبال کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌ای، مانع از افزایش خطرات در منطقه شود.

الجبیر افزود: طی چند دهه گذشته، کشورهای منطقه از جنایات رژیم ایران و دخالت‌هایش به شدت آسیب دیده‌اند و این جنایات بیشتر از آن است که بتوان برشمرد.

الجبیر تأکید کرد نظام ایران مستقیماً یا از طریق گروه‌های نیابتی خود در صدد برانگیختن ناآرامی بوده و از گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی و افراطگرا حمایت کرده‌است.

این مقام مسئول سعودی افزود: مشکلات منطقه از زمان ورود رژیم ایران به صحنه در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) آغاز شد زیرا قانون اساسی این رژیم بر اساس صدور انقلاب و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر تدوین شده‌است.

این مقام سعودی گفته‌است که مملکت سعودی امیدوار است درایت غلبه کند و رژیم ایران و گروه‌های نیابتی آن از اقدامات غیرمسئولانه اجتناب ورزند و رژیم ایران منطقه را به سوی عواقب خطرناک نکشاند.

الجبیر، از جامعه بین‌المللی خواسته‌است تا در برابر نظام ایران موضعی محکم اتخاذ کند تا مانع از آن شود که سراسر جهان را به ویرانی و آشوب بکشاند.

وی همچنین دربارهٔ بحران با قطر اظهار کرد: ما خیر مردم قطر را می‌خواهیم و نمی‌خواهیم قطر از تروریسم و تندروی حمایت کند یا اینکه از تریبون‌های خود اقدامات تندروانه را ترویج کند یا کانالی برای انتقال پول به سازمان‌های ترویستی مثل النصره و حشد الشعبی شود.

الجبیر تأکید کرد: ما می‌خواهیم قطر در کنار ما در صلح باشد. ما می‌خواهیم که قطر در امور داخلی مان دخالت کند. قطر باید بداند که نمی‌تواند به سیاست ۲۰ ساله اخیر خود ادامه دهد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای