هشدار واشنگتن به شرکت‌های هواپیمایی فعال در خلیج

هشدار واشنگتن به شرکت‌های هواپیمایی فعال در خلیج

یکشنبه, 19 مه, 2019 - 08:45

همزمان با افزایش فعالیت‌های نظامی و تنش آلود شدن فضای سیاسی در منطقه خلیج و دریای عرب، اداره هوانوردی فدرال آمریکا به هواپیماهای غیرنظامی این کشور هشدار داد، ممکن است این هواپیماها هنگام پرواز برفراز این منطقه، با احتیاط عمل کنند.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از آسوشیتدپرس، اداره هوانوردی فدرال آمریکا این هشدار را روز گذشته به دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در کویت و امارات تحویل داده‌است.

در این پیام هشدارآمیز آمده‌است که هواپیماهای خطوط آمریکایی که بر فراز خلیج عربی و دریای عمان پرواز می‌کنند نسبت به «فعالیت‌های نظامی و افزایش تنش‌های سیاسی» در این منطقه آگاه باشند و بیش از پیش جانب احتیاط را رعایت کنند.

این هشدار تأکید دارد: «به علت امکان اشتباه محاسباتی یا شناسایی اشتباه، خطرهای ناخواسته‌ای برای عملیات هواپیمایی وجود دارد». همچنین ممکن است اختلالاتی در دستگاه‌های ناوبری و ارتباطاتی به وجود بیاید.

آسوشیتدپرس احتمال داده که این هشدار باتوجه به حادثه شلیک به هواپیمای مسافربری ایرانی در حدود سی سال پیش توسط آمریکا و اشتباه گرفتن آن با یک هواپیمای جنگی صادر شده‌است؛ حادثه ای که به کشته شدن ۲۹۰ نفر و خدمه پرواز انجامید.

منطقه خلیج به دروازه بزرگ سفر شرق و غرب در صنعت حمل و نقل هوایی تبدیل شده‌است و خطوط هوایی مشهوری همچون «طیران الامارات» و «الاتحاد» نیز در این منطقه فعالیت می‌کنند. 

در این میان، شرکت بیمه لیویدز لندن هم نسبت به خطر سفرهای دریایی در منطقه خلیج عربی، خلیج عمان و امارات هشدار داده و سواحل سعودی را در فهرست «مناطق خطرناک» قرار داده‌است.

 آمریکا همچنین تعداد دپیلمات‌های خود را در عراق به دلیل تهدید شبه نظامیان مورد حمایت ایران کاهش داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای