سفر دیپلمات آلمانی به ایران برای میانجی‌گری همزمان با تشدید تنش ها

سفر دیپلمات آلمانی به ایران برای میانجی‌گری همزمان با تشدید تنش ها

پنجشنبه, 23 مه, 2019 - 13:30
reuters

منابع دیپلماتیک آلمانی به خبرگزاری رویترز خبر داده که یک دیپلمات بلندپایه آلمانی روز پنج شنبه برای نشست با مقامات ایرانی به منظور حفاظت از توافق هسته ای با ایران و آرام کردن تنش های اقلیمی به تهران سفر کرده است.

این منبع آلمانی همچنین گفته است ینس پلوتنر مدیر سیاسی وزارت امور خارجه آلمان روز پنجشنبه به ایران سفر کرده و قرار است با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و دیگر مسئولان ایرانی دیدار و گفت‌و‌گو کند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان که برجام را در سال 2015 در کنار ایالات متحده، چین و روسیه امضا کرده اند در نظر دارند تا قدرت خود خروج آمریکا در سال گذشته از این توافق را جبران کنند. 

اما تصمیم ایران در ماه جاری مبنی بر عقب نشینی از برخی از بندهای این توافق در پاسخ به اقدامات آمریکا برای فلج کردن اقتصاد این کشور، این قرارداد را در معرض تهدید قرار داده است. 

این منبع دیپلماتیک آلمانی همچنین گفته است «حفاظت از توافق هسته ای در وین، در صدر اولویت های سفر مدیر سیاسی وزارت امور خارجه آلمان است».

تنش و تشنج میان ایران و ایالات متحده پس از تحرکات نظامی آمریکا در منطقه افزایش یافته است. 

در این میان وزارت دفاع امریکا روز چهارشنبه بررسی درخواست ارتش این کشور مبنی بر اعزام ۵ هزار سرباز دیگر به خاورمیانه را آغاز کرده است.

در مقابل خبرگزاری نظامی فارس، امروز پنجشنبه سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نقل کرده که تقابل و رویارویی ایران و آمریکا، صحنه «برخورد اراده‌ها» است، و آتش افروزی احتمالی است که پاسخی نابود کننده را برای هر دشمن «ماجراجویی» را به دنبال دارد.

پیش از آن، فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء(ص) وابسته به «سپاه» گفته است آمریکا و حامیانش جرات حمله رو در رو و نظامی علیه ایران به سبب «روحیه مقاومت» را ندارند.

به گفته این منبع آلمانی، «وضعیت در خلیج و منطقه و همچنین وضعیت پیرامون توافق هسته ای وین بسیار خطرناک است. خطر واقعی از پی تشدید تنش در کمین است.. در این وضعیت، گفتگو بسیار مهم است». 

توضیح سخنگوی شورای عالی امنیت ملی درباره سفر چند 'مقام خارجی' به ایران به 'نمایندگی از آمریکا' 

از سوی دیگر، کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران در یادداشتی در خبرگزاری رسمی (ایرنا)، درباره میانجی‌گری‌ها و افزایش سفر مقامات خارجی به ایران نوشته است: «سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران افزایش یافته است، عمدتا از آمریکا نمایندگی دارند». 

خسروی درباره پاسخ ایران به این دیدارها هم گفت «بر اساس سیاست اصولی ایران، بدون استثناء، پیام اقتدار، منطق، مقاومت و ایستادگی ملت ایران به آنان ابلاغ شده است».

 درباره مذاکره مستقیم با آمریکا هم نوشته «به صراحت گفته ایم تا رفتارها عوض نشود، تا حقوق کشور تامین نشود، تا از لفاظی به اقدام عملی تغییر مسیر ندهند، راه همین است. به هیچ وجه مذاکره ای در کار نخواهد بود».

همچنین قرار است محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز برای رایزنی درباره وضعیت منطقه به پاکستان برود. 

خبرگزاری (ایرنا) این سفر را در ادامه رایزنی های آسیایی وزیر خارجه ایران خوانده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای