خفه کردن "حزب الله" با تحریم های آمریکا علیه ایران

خفه کردن "حزب الله" با تحریم های آمریکا علیه ایران

گزارش روزنامه فرانسوی درباره کاهش 50 درصدی دستمزد نیروهای بازگشتی از سوریه
پنجشنبه, 23 مه, 2019 - 22:30
نیروهای «حزب الله» لبنان در بیروت (آرشیو)

روزنامه فرانسوی لوفیگارو روز چهارشنبه (22 مه) در گزارشی به بررسی تحریم های نفسگیر آمریکا بر ایران و پیامدهای آن بر «حزب الله» لبنان به عنوان مهم ترین گروه نیابتی ایران در خاورمیانه پرداخت. 

نویسنده گزارش «لبنان: سیاست ریاضتی (حزب الله) بر اثر کاهش حمایت مالی ایران» می گوید «حمایت مالی ایران از گروه شبه نظامی شیعی در لبنان کاهش 50 درصدی داشته و حقوق اعضای حزب نیز کاهش یافته است». گزارش لوفیگارو به نقل از یکی از کارمندان حوزه رسانه ای «حزب الله» گفت «حقوق اعضای حزب دو سوم کاهش یافته و حقوق خانواده شهدا نیز کمتر شده است. دستمزد نیروهای «حزب الله» که از سوریه بازگشته اند چیزی ما بین 600 تا 1200 دلار بود که آنهم کاهش 50 درصدی داشته است. حقوق نیروهای ثابت در جبهه های درگیری نیز کاهش می یابد».

لوفیگارو در ادامه به نقل از یک منبع دیپلماتیک آگاه نوشت «(حزب الله) که به واسطه مناسباتش با ایران از بیشترین مزایا برخوردار بود حالا هم به سیاست ریاضتی روی آورده و دیگر آن مزایای سابق را ندارد. طبق برآوردهای آمریکایی و فرانسوی بسته های پولی ماهانه یعنی چیزی حدود 70 -80 میلیون دلار شش ماه پیش از طریق شرکت های هواپیمایی ایران از تهران به فرودگاه بیروت ارسال می شدند. اما حالا این کمک ها به گفته یک منبع آگاه فرانسوی با کاهش 50 درصدی به حدود 40 میلیون دلار رسیده است». این در حالیست که «حزب الله» از طریق صرافی ها و کمک های نقدی افراد و نهادهای هوادار در حال دور زدن تحریم های آمریکا است. گزارش لوفیگارو به اقدامات دولت آمریکا برای ایجاد محدودیت برای حواله های بانکی اشاره می کند و می گوید «تاجران الماس لبنانی در آنتورپ بلژیک به طور خاص و نیز نهادهای جمع آوری کمک و خدمات رسانی واقع در جنوب لبنان (مرکز استقرار حزب الله) در معرض محدودیت های شدید در ارتباط با معاملات بانکی هستند». این گزارش خاطر نشان کرد «رویکرد نظارتی و محدودیت سازی آمریکا در خصوص «حزب الله» تنها به لبنان محدود نشده بلکه دو حامی مالی حزب الله در پاراگوئه بازداشت شدند. قاسم تاج الدین در سال 2011 در فهرست افراد مورد پیگرد آمریکا قرار گرفت. این فرد در سال 2017 در فرودگاه کازابلانکا بازداشت شد و به دولت آمریکا تحویل داده شد. او اینک در بازداشت به سر می برد.

بانک های لبنانی هم از دست محدودیت های واشنگتن جان سالم به در نبردند. دولت آمریکا از بانک های لبنانی خواسته تا از انجام هر گونه معامله یا ارسال یا دریافت پول از مزدوران یا اعضای «حزب الله» خودداری کند. 

در ادامه گزارش به نقل از منابع آگاه آمده «آمریکایی ها از دولت لبنان خواستند تا نمایندگان این کشور در کمیته مبارزه با پولشویی بانک مرکزی لبنان حاضر باشند. سرورهای آمریکایی در این بانک ها نصب شده و یک فرد در هر شعبه وظیفه نظارتی دارد تا از منبع ارسال پول اطمینان حاصل کنند».

این گزارش افزود «با وجود همه این قید و بندها اما «حزب الله» به دنبال افزایش سیطره خود بر بندر و فرودگاه بیروت یعنی مراکز واردات است. این گروه همچنین در حال افزایش کمک رسانی است. کمک ها به حزب الله از طریق کمک مالی شرکت های بازرگانی مثل پمپ بنزین های الامانه در جنوب لبنان و رشوه مالی برای دور زدن تحریم های آمریکا یا کمک های مالی فردی به ویژه از طریق برنامه به اصطلاح «هزینه انقلاب» انجام می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای