بن علوی: با کمک دیگران برای مهار تنش میان واشنگتن و تهران تلاش می کنیم

بن علوی: با کمک دیگران برای مهار تنش میان واشنگتن و تهران تلاش می کنیم

به گفته وزیر خارجه عمان روابط با اسرائیل در حالت طبیعی به سر می برد.. او احتمال داد که کشورش در «کارگاه عملی» اقتصادی پیش از اعلام طرح صلح آمریکایی شرکت کند
جمعه, 24 مه, 2019 - 07:45
لندن: مصطفی الدسوقی

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان با اشاره به اینکه کشورش برای مهار تنش در بحران فعلی میان ایالات متحده و ایران تلاش می کند، گفت: بروز هر نوع جنگی خطرناک است.. و در صورت شعله ور شدن آن ممکن است همه جهان آسیب ببیند». 

به گزارش الشرق الاوسط، بن علوی در گفتگو با هفته نامه المجله تاکید کرد «دو طرف آمریکا و ایران میزان خطرناک بودن این نزاع و لغزش تا این حد را درک می کنند».

بن علوی انجام میانجیگری عمان میان تهران و واشنگتن را رد نکرد اما گفت: با کمک دیگران برای مهار تنش میان واشنگتن و تهران تلاش می کنیم. او همچنین از وجود تماس های فراوان در این خصوص پرده برداشت. 

بن علوی از جامعه بین الملل خواست تا با همراهی عمان، تلاش هایی در راستای پیشگیری از وقوع خطر انجام دهد.

این وزیر عمانی روز دوشنبه هفته گذشته به تهران سفر و با همتای ایرانی خود دیدار کرد، سپس به لندن رفت. او درباره این دیدار گفت: «من نظر ایرانی ها را شنیدم.. آنها قصدی برای ورود به جنگ را ندارند».

بن علوی همچنین در سفر به لندن، یک یادداشت تفاهم همکاری و شراکت با جرمی هانت همتای بریتانیایی خود برای توسعه روابط دوجانبه در زمینه های سیاسی، اقتصادی، علمی، فرهنگی، توسعه ای و تکنولوژی امضا کرد.

بن علوی که از سال 1997 وزیر خارجه عمان است، درباره روابط کشورش با بریتانیا گفت: «روابط ما با بریتانیا ریشه در تاریخ دارد و این یادداشت تفاهم یک سند رسمی برای دوستی عمیق میان دو طرف است».

وی همچنین درباره روابط کشورش با اسرائیل گفت: «روابط با اسرائیل در جهانی تو در تو، در حالت طبیعی به سر می برد». 

بن علوی همچنین گفت که بنیامین نتانیاهو تنها نخست وزیر اسرائیل نیست که به این کشور سفر کرده است و پیش از آن اسحاق رابین، شیمون پرز و مسئولان دیگری نیز به عمان سفر کرده بودند. وی افزود: «این سفرها در زمان های حساس و بحران های منطقه ای صورت می گرفتند».

وزیر خارجه عمان اضافه کرد: «سفر نتانیاهو به پادشاهی عمان بنا به درخواست او صورت گرفت و پیش از وی محمود عباس (ابو مازن) همینطور.. درباره کمک به دو طرف اسرائیلی و فلسطینی برای برون رفت از بحرانشان گفتگو کردیم».

وی ادامه داد: «دیدگاه های نتانیاهو را شنیدیم و او دیدگاه های ما را. معتقدیم که دستیابی فلسطینی ها به یک دولت مستقل اصل و اساس هرگونه ابتکارعمل یا طرحی برای صلح است.. هر چیزی که مانع این شود، پذیرفتنی نیست».

بن علوی در ادامه اظهار کرد: «می دانیم که این مسئله ساده نیست.. سختی های زیادی دارد، نیاز به مقدمات و گفتگوهایی دارد، اما بسیاری از این پیچیدگی ها راه حل دارند.. اسرائیل و فلسطین در یک منطقه جغرافیایی مشترک واقع شدند، بنابراین باید بین این دو شراکت های مفید صورت بگیرد».

وی همچنین گفت: «اسرائیل اکنون یک حکومت موفق است.. اما سرزمین فلسطینی در کرانه باختری و غزه را اشغال کرده.. زمانی فرا می رسد که این دو مجبور به همکاری و شراکت شوند».

وزیر خارجه عمان افزود: «اسرائیلی ها دارای قدرت، اقتصاد، پیشرفت علمی و تکنولوژی هستند، اما آنها بابت ثبات و آرامش نگرانی دارند.. آنها نگران آینده شان هستند به عنوان یک دولت غیرعربی در فضایی متشکل از 400 میلیون شهروند».

او درباره طرح صلح آمریکایی که قرار است به زودی اعلام شود نیز گفت: «فلسطینی ها نمی توانند از حق خود برای برپایی دولت پس از 70 سال از برپایی دولت اسرائیل کوتاه بیایند.. پادشاهی عمان از این طرح آگاه نیست.. اما در نظر داشته باشیم که گفتگوهای پرفشاری درباره آن درخواهد گرفت».

این مقام مسئول عمانی همچنین یادآور شد: «نمی توان پذیرفت که اسرائیل دولت داشته باشد و فلسطینی ها در چادرها بمانند، این پذیرفتنی نیست.. این را به آمریکایی ها گفته ایم و تاکید کردیم که مسئله مسئله پول نیست اما مسئله ملتی در حدود 10 میلیون نفر در داخل و خارج از فلسطین است. اسرائیل باید دولت دوست برای فلسطینی ها باشد و دولت شریک نه دولت غاصب.. اگر این مسائل در طرح آمریکا حل نشوند این طرح ناقص خواهد بود».

او احتمال داد که کشورش در «کارگاه عملی» اقتصادی پیش از اعلام طرح صلح آمریکایی در چندین کشور در 25 ژانویه شرکت کند.

بن علوی درباره مسئله یمن نیز از همه طرف ها خواست تا فضایی مناسب برای فرستاده سازمان ملل و همچنین فضای اعتماد دوجانیه برای رسیدن به راهکاری فوری ایجاد کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای