برنامه‌ریزی پنتاگون برای اعزام 10 هزار نیرو به منطقه

برنامه‌ریزی پنتاگون برای اعزام 10 هزار نیرو به منطقه

​پمپئو: تهدیدهای ایران واقعی است و طرح‌ها برای اطمینان از برخورداری از همه امکانات برای پاسخ به آنهاست
پنجشنبه, 23 مه, 2019 - 21:00

پنتاگون روز گذشته طرحی را روی میز گذاشت که برای بررسی آن دونالد ترامپ و شورای امنیت ملی آمریکا حاضر شده بودند؛ این طرح شامل اعزام هزاران نیرو به منطقه خاورمیانه در سایه تداوم تنش ها با ایران و به منظور تقویت نیروهای آمریکایی است.

به گزارش الشرق الاوسط، مقامات وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کردند که تصمیم نهایی در این باره اتخاذ نشده است، همچنین مشخص نیست که کاخ سفید با همه نیروهای پیشنهادی یا بخشی از آنها موافقت کند. 

در همین خصوص، مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: «در صورتی که ایران تصمیم به حمله به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکا در منطقه بگیرد، می‌توانید مطمئن باشید که ترامپ از همه منابع لازم برای پاسخ به آن برخوردار خواهد بود.»

پمپئو با اشاره به درخواست اعزام هزاران سرباز به منطقه، تهدیدهای ایران را واقعی و مستند دانست و افزود: «رئیس جمهور آمریکا روزانه وضعیت نیروهای آمریکایی را به دقت رصد می کند». وی اضافه کرد: «ما خطرها را ارزیابی می کنیم و از صحیح بودن اطلاعات مطمئن می شویم».

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر ایران گفت: «قطعا تحریم‌ها تاثیری را که می‌خواستیم را داشته است. توان رهبری ایران برای صدور ترویسم را محدود کرده است. نیروهای حزب‌الله دیگر نمی‌توانند حقوق دریافت کنند، یا فقط بخشی از دستمزد خود را می‌گیرند. توانایی آنها برای گسترش شبکه ترورشان با ایران کم شده است.»

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین گفت، «چهل است که ما شاهد تروریسمی هستیم که منشأ آن جمهوری اسلامی است و پرزیدنت ترامپ مصمم است که این رویه رژیم را تغییر دهد».

طرح اعزام نیرو با درخواست مقر فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) برای تقویت آنها مطرح شده است.

 وزارت دفاع آمریکا طرح اعزام 5 تا 10 هزار نیروی نظامی جدید به منطقه را آماده کرده است.

 این تحرکات نظامی در حالی رخ می دهد که آمریکا احتمال می‌دهد ایران یا گروه های نیابتی آن در حملات خلیج دست داشته باشد.

نتایج اولیه تحقیقات درباره حوادث خلیج نشان می دهد ایران در پشت عملیات خرابکارانه‌ به نفتکش ها و تاسیسات نفتی قرار دارد.

ربکا ریباریچ سخنگوی پنتاگون در واکنش به طرح این موضوع به «الشرق الاوسط» گفت:  پنتاگون درباره طرح های نظامی و عملیات های خود را در سایه بحران سیاسی با پایان باز به صورت بلندمدت سخنی به میان نمی آورد. 

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست.

وی همچنین اظهارات اخیر پاتریک شاناهان وزیر دفاع موقت آمریکا مبنی بر اینکه «پاسخ ما سنجشی از خواست و تصمیم ما را نشان داد که از مردم و منافع خود در منطقه محافظت خواهیم کرد.» را یادآور شد. 

ریباریچ همچنین به پرسشی درباره ارزیابی واکنش ایرانی ها خودداری کرد. همچنین درباره این که رهبران ایران گفته اند «در سایه فشارهای نظامی مذاکره نمی کنند» گفت این موضوع به خود آنها برمی گردد. 

 پاتریک رایدر سرهنگ نیروی دریایی آمریکا و سخنگوی ستاد مشترک نیرو‌های آمریکایی به سوالات از طریق ایمیل درباره جزئیات طرح های آمریکا پاسخ نداد و به این جمله اکتفا کرد: «ستاد مشترک به طور کلی درباره عملیات نظامی و برنامه احتمالی آینده اظهار نمی کند».

منابع نظامی در این باره توضیح دادند که تهدیدات ایرانی جدیدی از سوی ایران مطرح نشده که نیاز به ارسال نیرو و تجهیزات بیشتر احساس شود. 

این منابع تاکید کردند که نیروهای پیشنهادی دفاعی خواهند بود و این طرح شامل سیستم دفاع هوایی موشکی پاتریوت بیشتر، کشتی های بیشتر، زیردریایی، راکت های کروز دوربُرد تام هاوک و تجهیزات بیشتر برای رصد ایران است. 

شاناهان روز سه شنبه به خبرنگاران گفته بود: بیشترین تمرکز ما بر جلوگیری از رفتار مبنی بر سوءمحاسبه توسط ایران است.

آمار منتشر شده توسط وزارت دفاع آمریکا حاکی از آن است که ایالات متحده امریکا 30 هزار سرباز نظامی در کشورهای مختلف منطقه خاورمیانه و جنوب آسیا دارد؛ حدود ۱۴ هزار سرباز امریکایی در افغانستان، 5 هزار سرباز در عراق، 3 هزار سرباز در سوریه، هزار و 600 سرباز در ترکیه و پایگاه های نظامی در خلیج. 

از سوی دیگر، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی الحره گفت: تهدیدهای ایران که باعث به آماده باش درآمدن ما شده همچنان پابرجاست. 

هوک درباره شتاب آمریکا برای ارسال نیرو به خلیج تاکید کرد که این اقدام باعث مهار حملاتی شد که ایران برای آنها برنامه ریزی می کرد. 

وی افزود: پنتاگون تحولات جدید در این خصوص را اعلام خواهد کرد. واشنگتن به دنبال حمله نظامی در منطقه نیست و همواره به دنبال تحرک دیپلماتیک و فشار به انواع مختلف برای مهار ایران بوده است. 

وی همچنین درباره حملات پهپادی اخیر به تانکرهای امارات و نیز خط لوله نفت سعودی گفت که تحقیقات سه کشور ذیربط در این باره ادامه دارد. 

هوک در پایان گفت: «پرزیدنت ترامپ علاقمند تا یک توافق جایگزین با ایران داشته باشد زیرا که قرارداد قبلی در تضاد با امنیت و ثبات منطقه است. ترامپ به روشنی گفته است که از یک تماس تلفنی استقبال می‌کند».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای