استعفای می: ابراز بیم و نگرانی فرانسه و حمایت آلمان و استقبال روسیه

استعفای می: ابراز بیم و نگرانی فرانسه و حمایت آلمان و استقبال روسیه

شنبه, 25 مه, 2019 - 07:45
واکنش روزمه‌های بریتانیا به استعفای ترزا می (فرانس‌پرس)

کمیسیون اروپا روز جمعه (24 می) گفت موضع 27 کشور عضو اتحادیه اروپا درباره توافق خروج بریتانیا از اتحادیه (برگزیت) بعد از استعفای ترزا می نخست وزیر انگلیس تغییر نمی کند.

مینا آندریوا سخنگوی رییس کمیسیون اروپا افزود «ما به نخست وزیر جدید احترام می گذاریم اما این تغییری در توافق کمیسیون اروپا درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ایجاد نمی کند».

به گفته دفتر ریاست جمهوری فرانسه امانوئل مکرون ضمن ستایش از «اقدام شجاعانه» ترزا می خواستار «توضیح سریع» موضع انگلیس درباره بریگزیت بعد از استعفای ترزا می شد. 

مکرون افزود «باید این را نیز گوشزد کرد که رد طرح بریگزیت بدون مطرح کردن گزینه جدید منجر به ایجاد بن بست می شود». مقصود مکرون انتخابات پارلمان اروپا و مساله بریگزیت بود.

او خاطر نشان کرد «می رویکرد شجاعانه ای در راستای اجرای بریگزیت و تامین منافع کشورش و احترام به متحدان اروپایی اش در پیش گرفت». او شخصا از ترزا می تشکر کرد.

او افزود «بریتانیا با توجه به ساز و کار داخلی باید نخست وزیر جدید را معرفی کند و فرانسه با او درباره مسائل اروپا و دو جانبه همکاری خواهد کرد. فرانسه و انگلیس روابط همه جانبه با یکدیگر دارند».

مکرون گفت «گمانه زنی درباره نتایج استعفای می زود است. اجرای اصول اتحایه اروپا به ویژه حفظ عملکرد درست اتحادیه متوقف نمی شود».

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از احترام به تصمیم ترزا می احترام خبر داد.

مارتینا فیتز معاون سخنگوی دولت آلمان افزود «مرکل همواره با می همکاری کرد و این کار را تا زمان پایان دوره می ادامه می دهد».

او درباره تاثیر استعفای می بر روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اظهار نظر نکرد.

کاخ کرملین روسیه نیز اعلام کرد «دوره نخست وزیری ترزا می با دشواری های بسیاری در عرصه روابط دو جانبه همراه بود».

دمتری بیسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در نشست خبری افزود «متاسفانه نمی توانم به تحول مثبت در راستای گسترش روابط دو جانبه بین روسیه و انگلیس در دوره نخست وزیری ترزا می اشاره کنم».

او ضمن خودداری از اظهارنظر درباره استعفای ترزا می گفت «روسیه  پرونده بریگزیت را به شدت دنبال می کند. بریگزیت نه تنها بر بریتانیا بلکه بر شرایط اتحادیه اروپا تاثیرگذار خواهد بود».

مسمویت رادیو اکتیو الکساندر لیتویننکو جاسوس سابق روسیه در سال 2006 در بریتانیا موجب افزایش تنش در مناسبات دو جانبه شد. یک قاضی بریتانیایی روسیه را به عنوان مقصر این پرونده معرفی کرد.

کشورهای غربی و روسیه درباره مسائل گوناگون از جمله سوریه و اوکراین با یکدیگر اختلاف نظر دارند. مناسبات دو کشور به دنبال مسمومیت جاسوس روس دو جانبه سرگی اسکریپال در جنوب انگلیس به تیرگی گرایید. 

لندن گفت دستگاه اطلاعات نظامی روسیه در این پرونده دست دارد اما مسکو خبر را تکذیب کرد. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای