تاکید بولتون بر «جدی‌بودن» تهدیدات ایران.. سپاه متهم شد

تاکید بولتون بر «جدی‌بودن» تهدیدات ایران.. سپاه متهم شد

شنبه, 25 مه, 2019 - 12:15
reuters

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که اطلاعات ایالات متحده در مورد تهدیدات از سوی ایران عمیق و جدی می‌باشد و حملات اخیر در خاورمیانه نگران کننده است. 

به گزارش الشرق الاوسط، بولتون در اظهاراتی که خبرگزاری رویترز آنها را منتشره گفته است: حملات اخیر در سعودی و عراق نمادی از نگرانی درباره ایران و گروه‌های نیابتی‌اش است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و ۵۰۰ نیرو به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازدارندگی ایران، صادر کرده است.

ترامپ گفت: «یک هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی راهی منطقه می‌شوند.»

وی افزود: «اعزام این نیروها به غرب آسیا با اهداف پیشگیرانه صورت می‌گیرد.»

از سوی دیگر، مایک پمپو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت ترامپ به دلیل شرایط اضطراری بی‌ثبات‌سازی منطقه توسط ایران، قرار داد فروش سلاح به سعودی، امارات و اردن را اجرا می‌کند.

پمپئو در بیانیه ای گفت: «فروش این تجهیزات متحدان ما را مورد پیشتیبانی قرار می دهد، ثبات خاورمیانه را تقویت می کند و به این کشورها در بازدارندگی و دفاع در برابر ایران کمک می کند».

وزیر خارجه آمریکا البته اعلام کرد که تصمیم برای عبور از کنگره تنها در این یک مورد خواهد بود.

مایکل گیلدی مدیر ستاد مشترک ارتش ایالات متحده نیز اعلام کرد که از 1500 سرباز اعزامی به خاورمیانه، یک گردان 600 نفره مربوط به موشک‌های پاتریوت می‌شود که ویژه دفاع ضدموشکی است.

باقی نیروهای اعزامی شامل واحدهای اطلاعاتی، مهندسی، شناسایی و همچنین یک اسکادران جنگنده می‌شود.

گیلدی همچنین اظهار کرد: «ما مسئول حمله به نفت کش ها در فجیره را سپاه پاسداران ایران می دانیم.»

به گفته وی پنتاگون بر این باور است که سلاح مورد استفاده در این حمله متعلق به سپاه پاسداران ایران بوده است. 

مایکل گیلدی همچنین سپاه پاسداران ایران را مسئول پرتاب راکت در منطقه سبز بغداد، پایتخت عراق و در نزدیکی سفارت آمریکا در این شهر دانست.

وی افزود که آمریکا بر این باور است که ایران و شبه نظامیان حامی این کشور در نظر دارند به نیروهای آمریکایی در منطقه حمله کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای