ایران سرگردان میان دعوت به آرامش و تنش‌زایی

ایران سرگردان میان دعوت به آرامش و تنش‌زایی

نمایندگانی را به سه کشور خلیجی فرستاد.. مخالفت سپاه با مذاکره
دوشنبه, 27 مه, 2019 - 14:45

ایران همچنان میان دعوت به آرامش و تنش‌زایی در مقابله با ایالات متحده آمریکا سرگزدان است. از یک طرف برای پذیرش طرح‌های کاهش تنش ابراز تمایل کرده و فرستادگانی به سه کشور خلیجی اعزام و از یک طرف با هرگونه مذاکره مخالفت کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز یکشنبه گفت که کشورش خواستار برقراری روابطی متعادل و متوازن با همه کشورهای خلیج است و تهران پیشنهاداتی دربارهٔ امضای «معاهده عدم تعرض» با کشورهای حوزه خلیج را ارائه کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، ظریف که در عراق به سر می‌برد، در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه عراق افزود: «ایران با هر نوع جنگی چه اقتصادی باشد و چه نظامی به شدت مقابله خواهد کرد».

وزیر خارجه ایران همچنین از «کشورهای اروپایی تا به تعهدات خود در برجام پایبند بمانند و برای نجات توافق هسته‌ای به جای سخن گفتن دست به اقدام عملی بزنند».

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در اولین مرحله از سفر منطقه‌ای خود وارد مسقط پایتخت عمان شد.

عباس عراقچی قرار است پس از عمان به کویت و قطر سفر کند.

در این میان، سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به عدم ثمر مذاکره با آمریکا اظهار کرد: «مذاکره هیچ ثمر و بهره‌ای ندارد».

در همین رابطه، حسین علاوی استاد امنیت ملی در دانشگاه النهرین عراق در این باره به «الشرق الاوسط» می‌گوید: «مسائل در نتیجه عدم اعتماد میان دو طرف ایرانی و آمریکایی به سمت افزایش تنش در حال حرکت است به طوری که آمریکا به سمت اعتراف تلخ گام برمی‌دارد در حالی که ایران جانب سکوت هدفمند را در پیش گرفته‌است».

او دربارهٔ موضع دولت عراق نیز می‌گوید: «موضع رسمی حکومت عراق به صورت واضح در حال حرکت به سمت بی‌طرفی مثبت است در حالی که موضع غیررسمی به سمت همبستگی محتاطانه گام برمی‌دارد».

به گفته علاوی، «ایرانی‌ها برای ورود به مذاکرات شامل، باید فرضیه اینکه ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز نمی‌شود را فراموش کنند».

از سوی دیگر، ظافر العانی عضو کمیسیون روابط خارجی در پارلمان عراق در گفتگو با «الشرق الاوسط» می‌گوید: «عراق نمی‌تواند یک میانجی در این بحران باشد اما می‌تواند عاملی مشوق برای تأثیر روی کشورهای منطقه ای به منظور وساطت باشد و شاید هم نقش یک نامه رسان میان دو طرف که نقشی عملی و مفید است».

وی می‌افزاید: «برای عراق مهم است که بحران از راه مسالمت آمیز پایان یابد و به نفع آن است که از جنگ دور باشد».

احسان الشمری رئیس مرکز اندیشه سیاسی در عراق نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» معتقد است که «عراق اخیر با کشورهای عربی تماس‌هایی داشته‌است و دیدارهایی رسمی برقرار کرده‌است و با کشورهای اروپایی از طریق سفارتخانه‌های آنها به منظور هماهنگی تلاش‌ها در این زمینه رایزنی کرده‌است و نقش آن تاکنون فراتر از نامه رسانی نبوده‌است».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای