کمپین تبلیغاتی ایران در شبکه‌های اجتماعی برای گمراه کردن افکار عمومی

کمپین تبلیغاتی ایران در شبکه‌های اجتماعی برای گمراه کردن افکار عمومی

هزاران حساب کاربری جعلی وابسته به ایران حذف شدند
چهارشنبه, 29 مه, 2019 - 20:15

شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و توییتر اعلام کردند که این موسسات چندین حساب کاربران مستقر در ایران را که به دروغ خود را سیاستمداران، گزارشگران و موسسات رسانه ای دیگری معرفی می‌کردند مسدود کرده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، فیس‌بوک ۵۱ حساب کاربری، ۳۷ صفحه، ۷ گروه و ۲ حساب کاربری در اینستاگرام را پس از دریافت اطلاعاتی از شرکت امنیت سایبری «فایر آی» و تحقیق دربارهٔ این اطلاعات بست.

از سوی دیگر، توییتر اعلام کرد اوایل ماه مه، شبکه‌ای از ۲۸۰۰ حساب کاربری جعلی را پیش از آن‌که از نتایج تحقیق «فای آی» مطلع باشد، حذف کرد.

سخنگوی توییتر گفته‌است: «تحقیقات ما دربارهٔ این حساب‌های کاربری ادامه دارد». 

او از اظهار نظر دربارهٔ جزئیات، پیش از پایان تحقیقات خودداری کرد. 

مؤسسه فایر آی که در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد گفته‌است که این حساب‌ها به خصوص حوالی برگزاری انتخابات کنگره آمریکا در سال گذشته بسیار فعال بودند و به انتشار و توزیع مطالب جعلی مبادرت می‌کردند.

 این شرکت در سایت خود افزود: «علاوه بر استفاده از عناوین شخصیت‌های آمریکایی توهمی که گاهی مواضع پیشرو و گاهی محافظه کار می‌گیرند، برخی حساب‌های کاربری به نام شخصیت‌های حقیقی ساخته شده که شامل نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات سال ۲۰۱۸ مجلس نمایندگان هم می‌شود».

فیسبوک در بیانیه ای آورده‌است زبان مورد استفاده در این صفحه‌ها و حساب‌های جعلی انگلیسی و عربی بوده‌است. در برخی از صفحه‌ها مسائل سیاسی مربوط به آمریکا و بریتانیا نیز مطرح شده‌است.

افراد ناشناسی که این حساب‌های جعلی را اداره می‌کردند، مدعی شده بودند شهروند اروپا یا آمریکا بوده و خبرنگار هستند. 

آن‌ها حتی اطلاعاتی برای نشر و بازتاب در اختیار رسانه‌های اروپا و آمریکا قرار می‌دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای