گروکشی تهران با لندن پیرامون پرداخت بدهی در مقابل آزادی زاغری

گروکشی تهران با لندن پیرامون پرداخت بدهی در مقابل آزادی زاغری

چهارشنبه, 29 مه, 2019 - 20:45

وزارت دفاع بریتانیا با درخواست وزارت خارجه این کشور برای بازپرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی به ایران، مربوط به یک قرارداد نظامی با ایران، در ازای آزادی نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در تهران مخالفت کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده‌است که «آمادگی پرداخت این مبلغ به سپاه پاسداران را ندارد».

منابعی در وزارت دفاع بریتانیا به روزنامه گاردین گفته‌اند که مایکل فالون و گوین ویلیامسون، وزرای دفاع پیشین این کشور، با آزادسازی و انتقال این مبلغ مخالفت کرده و گفته‌اند که آمادگی انتقال آن را ندارند، چرا که نهایتاً این پول به‌دست «نیروهای نظامی مخرب ایرانی خواهد افتاد که تصمیم دارند آن را برای اهداف خود در یمن، لبنان و سوریه خرج کنند».

این نخستین‌بار است که چنین انگیزه روشن سیاسی و حقوقی به‌عنوان دلیل مخالف وزارت دفاع بریتانیا برای پرداخت این بدهی، مطرح می‌شود.

به نوشته گاردین، پرداخت این بدهی ممکن است منجر به آزادی نازنین زاغری راتکیف شود.

نازنین زاغری در فرودین‌ماه سال ۱۳۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شد.

دادگاه انقلاب تهران او را به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم کرد.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در این باره گفته بود که زاغری از سوی ایران به عنوان «گروگان دیپلماتیک» مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

او توضیح داد: «مشکل این است که اگر شما پول آزادی یک نفر را که اسیر شده‌است پرداخت کنید، ممکن است آن شخص آزاد شود، اما دفعه بعد که آن‌ها چیز دیگری می‌خواهند، یک نفر دیگر را به اسارت می‌گیرند.»

این جدل بر سر یک قرارداد بین وزارت دفاع ایران و بریتانیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی است؛ قراردادی که برای فروش بیش از ۱۵۰۰ تانک چیفتن و ماشین‌های زرهی به شاه ایران بسته شده بود.

در اواسط دهه ۱۹۷۰، پیش از سقوط حکومت پهلوی، دولت ایران ده‌ها میلیون پوند به عنوان پیش‌پرداخت این قرارداد نظامی در اختیار بریتانیا قرارداد.

با خلع شاه، این قرارداد نظامی معلق ماند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای