کوشنر به دنبال تور عربی در راس یک هیات آمریکایی وارد اسرائیل شد

کوشنر به دنبال تور عربی در راس یک هیات آمریکایی وارد اسرائیل شد

جزئیات این سفر اعلام نشده است
پنجشنبه, 30 مه, 2019 - 12:15
لندن: الشرق الاوسط

سخنگوی سفارت آمریکا در قدس گفت جارید کوشنر مشاور و داماد رییس جمهور آمریکا در ادامه تور خاورمیانه ای خود روز پنجشنبه (۳۰ می) وارد اسرائیل شد. طرح صلح اسرائیل و فلسطین به احتمال زیاد محور اصلی این سفر خواهد بود. این طرح توسط آمریکا تنظیم شده و ماه آینده اعلام می شود. 

قرار است کوشنر با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار کند اما برنامه کاری سفر کوشنر اعلام نشده است. سخنگوی سفارت آمریکا در قدس افزود «کوشنر بعد از سفرهای کوتاه به مراکش و اردن راهی اسرائیل شد».

جیسون گرینبلات فرستاده ترامپ در امور خاورمیانه و برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از جمله همراهان کوشنر در این سفر هستند. از برایان هوک به عنوان طراح اصلی برنامه صلح یاد شده یاد می شود.

اعلام طرح صلح بین اسرائیل و فلسطین به دلیل انتخابات اسرائیل به تعویق افتاد. این انتخابات روز نهم آوریل برگزار شد. حالا شاید طرح صلح به دلیل تحولات سیاسی اسرائیل دیرتر اعلام شود.

تشکیلات خودگردان فلسطین طرح صلح آمریکایی را نمی پذیرند و می گویند پرزیدنت دونالد ترامپ در عمل نشان داده که «آشکارا» از اسرائیل جانبداری می کند.

چندی پیش دولت آمریکا حاکمیت اسرائیل بر قدس را به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا به قدس منتقل شد. کمک های چند صد میلیون دلاری آمریکا به فلسطینیان نیز متوقف شد.

عبد الله دوم پادشاه اردن روز چهارشنبه (۲۹ می) در جریان سفر کوشنر به این کشور گفت «باید تلاش ها برای برقراری صلح پایدار و فراگیر بر اساس تشکیل دو کشور و تضمین تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی افزایش یابد«.

قرار است بخش اقتصادی طرح صلح از سوی آمریکایی ها در نشست بحرین اعلام شود. این نشست در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برگزار می شود. مقام های فلسطین گفتند در نشست بحرین شرکت نمی کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای