​درخواست سعودی از کشورهای اسلامی: مقابله با دخالت‌های ایران

​درخواست سعودی از کشورهای اسلامی: مقابله با دخالت‌های ایران

پنجشنبه, 30 مه, 2019 - 13:30

ابراهیم العساف وزیر خارجه سعودی از کشورهای اسلامی خواست تا با دخالت‌های ایران در امور کشورهای منطقه مقابله کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، اظهارات العساف در جمع وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در جده سعودی و در آستانه نشست مکه مطرح شده‌است.

العساف در جمع وزرای ۵۷ کشور اسلامی افزود: حمایت تهران از شورشیان حوثی در یمن، دخالت ایران در امور داخلی یک کشور دیگر را ثابت می‌کند و این موضوعی است که جهان اسلام باید آن را رد کند.

العساف در سخنان خود، حمله به چند کشتی تجاری در آب‌های بندر فجیره در امارات متحده عربی و همچنین حمله‌های پهپادی حوثی‌ها به تأسیسات نفتی سعودی را محکوم کرد.

وی گفت: حمله به کشتی‌های تهدیدی برای اقتصاد جهانی و امنیت منطقه‌ای و جهانی است. حمله با پهپاد به دو ایستگاه نفتی آرامکو حملات تروریستی است و باید با قاطعیت با آنها برخورد شود.

وزیر خارجه سعودی همچنین تأکید کرد که مسئله فلسطین، مسئله نخست پادشاهی عربی سعودی بوده و گفت نزاع با اسرائیل از بزرگترین چالش‌های پیش روی جهان اسلام است.

او همچنین بر ایستادگی دولت سعودی در کنار ملت سودان تأکید کرد و گفت کشورش از شورای نظامی (انتقالی) سودان حمایت می‌کند.

وزیر خارجه سعودی در ادامه گفت کشورش خواهان ایجاد راه حلی برای بحران سوریه بر پایه مذاکرات ژنو۱ و پایان دادن به حضور گروه‌های شبه‌نظامی فرقه‌گرا در این کشور است.

او در بخش دیگری از سخنان خود بر حمایت سعودی از لیبی برای برون‌رفت از بحران کنونی این کشور تأکید کرد.

از طرفی صالح العثیمین دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی در سخنرانی خود در کنفرانس مقدماتی از مسئله فلسطین به عنوان مسئله‌ای اساسی برای جهان اسلام یاد کرد که نمی‌توان از آن دست کشید.

العثیمین خواستار پایان اشغال‌گری و درد و رنج فلسطینیان و تسویه بحران‌های منطقه شد و بر ضرورت مبارزه با تمامی اشکال تبعیض از یک سوی و ترویج تسامح و اعتدال‌گرایی در کشورها از سوی دیگر شد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی همچنین برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در پادشاهی عربی سعودی را منعکس کننده اصرار بر وحدت‌گرایی در میان مسلمانان دانسته، گفت توانایی‌های زیادی برای مقابله با چالش‌ها و فعال کردن همکاری‌های گروهی وجود دارد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای