الجبیر به «الشرق الاوسط»: سعودی خواستار جنگ نیست اما از منافعش دفاع می‌کند

الجبیر به «الشرق الاوسط»: سعودی خواستار جنگ نیست اما از منافعش دفاع می‌کند

تأکید کرد؛ اگر ایران می‌خواهد بخشی از جامعه بین‌الملل باشد باید سیاست منطقه ای خود را متوقف کند
پنجشنبه, 30 مه, 2019 - 14:45

عادل الجبیر وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی تأکید کرد دو اجلاس فوق‌العاده سران شورای همکاری خلیج و سران اتحادیه عرب در مکه «تحولات اخیر منطقه ای ناشی از سیاست‌های ایران را محکوم خواهند کرد». 

الجبیر همچنین در گفتگو با روزنامه «الشرق الاوسط» اظهار کرد که دولت سعودی از ابتدا به صراحت اعلام کرده بود که رغبتی به درگرفتن جنگ در منطقه را ندارد اما «برای صیانت و حفاظت از سرزمین، ملت و منافع خود از راه‌های مناسب تلاش خواهد کرد». 

این مقام سعودی ادامه داد: اگر ایران می‌خواهد بخشی از جامعه بین‌الملل باشد باید سیاست منطقه ای خود را متوقف کند. 

الجبیر همچنین در تبیین ابعاد و روند برگزاری سه نشست فوق‌العاده سران خلیجی، عربی و اسلامی در مکه گفت: «دو نشست خلیجی و عربی با هدف محکومیت رویدادهای اخیر در منطقه و سیاست‌های ایران که در پشت پرده این حوادث برای توسعه طلبی قرار گرفته، برگزار می‌شوند». 

وی دربارهٔ نشست سران اسلامی نیز گفت: این نشست چهاردهمین دوره خود را سپری خواهد کرد و به صورت روتین ریاست آن از ترکیه (رئیس دوره در حال اتمام) به سعودی واگذار خواهد شد. 

الجبیر ابراز امیدواری کرد که این نشست در تقویت نقش سازمان همکاری اسلامی و یافتن راهکارها برای چالش‌های پیش روی کشورهای اسلامی نقش مهمی ایفا کند. 

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی دربارهٔ احتمال پیشنهاد تعلیق عضویت ایران از سازمان همکاری اسلامی گفت: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که همه کشورهای جهان سیاست‌های خصمانه ایران، دخالت‌های آن در امور کشورهای دیگر و کمک رسانی به تروریسم و امداد گروه‌هایی مثل حزب‌الله و حوثی‌ها به موشک‌های بالستیک را نمی‌پذیرند و رد می‌کنند».

الجبیر تأکید کرد که کشورهای جهان همچنین از ایران می‌خواهند تا به قوانین بین‌الملل، اصل حسن همجواری و عدم دخالت در مسائل کشورهای دیگر احترام بگذارد. ایران در صورتی که بخواهد جزوی از جامعه بین‌المللی باشد، بنابراین همگان منتظر ایجاد تغییر ریشه ای در سیاست تهران هستند».

وی دربارهٔ پیامدهای ناگوار وقوع جنگ در منطقه گفت: «ما بارها گفته‌ایم که خواهان جنگ نیستیم و می‌خواهیم به هر قیمت که شده از آن دوری کنیم، در عین حال نمی‌پذیریم که ایران به سیاست‌های خصمانه منطقه ای خود ادامه دهد».

الجبیر در پایان بر ادامه سیاست سعودی برای صیانت از اراضی و ملت خود براساس نیاز تأکید کرد و گفت: «دولت سعودی برای حفاظت از خاک، ملت و مصالح خود عمل خواهد کرد و در عین حال مایل نیست شاهد جنگ در منطقه باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای