واشنگتن مستندات دخالت ایران در حمله به نفتکش‌ها را به شورای امنیت می‌دهد

واشنگتن مستندات دخالت ایران در حمله به نفتکش‌ها را به شورای امنیت می‌دهد

هشدار كاخ سفيد به کشورهای ناقض تحریم‌ها علیه ایران
پنجشنبه, 30 مه, 2019 - 22:00

مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد کشورش مدارک دخالت ایران در انفجارهای فجیره امارات را هفته آینده به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می‌کند. از سوی دیگر فرستاده آمریکا در امور ایران نیز تأکید کرد که کاخ سفید کشورهای ناقض تحریم‌ها علیه ایران را نیز تحریم خواهد کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، مشاور امنیت ملی ایالات متحده که به لندن سفر کرده‌است افزود سیاستی که آمریکا در قبال ایران پیگیری می‌کند، تغیر رژیم نیست و این یک حقیقت است که همه باید آن را بفهمند.

 وی تأکید کرد که تهدیدات ایران در منطقه خاورمیانه پایان نیافته‌است.

به گفته جان بولتون واکنش سریع آمریکا به تهدیدات ایران به دفع این تهدیدات کمک کرده‌است.

پس از انفجارهای روز ۱۲ مه، منابع آمریکایی و امارات گفتند که در مورد علت این انفجارها تحقیق می‌کنند. 

سپس به نقل از یک شرکت بیمه نروژی گزارش شد که قطعات باقیمانده از وسایل انفجاری نشان می‌دهد ممکن است این وسایل انفجاری ساخت ایران باشد.

آمریکا در این زمینه اعلام کرد که نشانه‌هایی تهدیدآمیز از تحرکات ایران علیه منافعش در منطقه مشاهده کرده‌است و گفت نیروهای خود در منطقه خلیج را از جمله با اعزام بمب افکن‌های ب-۵۲ تقویت می‌کند. 

در همین راستا، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران طی یک کنفرانس مطبوعاتی قبل از آغاز اجلاس اضطراری سران کشورهای عربی در مکه گفت: اگر منافع آمریکا توسط رژیم ایران هدف قرار بگیرند، آمریکا با نیروی نظامی پاسخ خواهد داد. 

برایان هوک گفت: اقداماتی که تاکنون آمریکا انجام داده‌است از جمله اعزام ناو هواپیمابر لینکلن به منطقه تأثیرات بازدارنده خود را بر روی رژیم ایران بر جا گذاشته و باعث شده که این رژیم همه ریسک‌ها را دوباره محاسبه کند. 

هوک با اشاره به اعزام نیروهای نظامی آمریکا به منطقه خلیج گفت اقدامات ایالات متحده در منطقه اثر بازدارنده دلخواه بر محاسبات رژیم ایران گذاشته‌است و بسیاری از حملاتی که نگران رخ دادن آن‌ها به منافع‌مان بودیم، رخ نداده‌اند. 

به‌گفته هوک از زمان خروج آمریکا از برجام، هزینه‌های نظامی ایران ۲۸ درصد کاهش یافته و اقتصاد آن دچار رکود شده‌است.

برایان هوک دربارهٔ حمله به کشتی‌های تجاری در امارات متحده عربی گفت آمریکا در انتظار نتایج بررسی‌ها در این زمینه است. 

برایان هوک همچنین اظهار کرد: گزارش‌های اطلاعاتی ما در چندین روز متوالی نشان می‌داد که ایرانی‌ها قصد حمله به منافع آمریکا داشتند و ارتش آمریکا نیز به سرعت آرایش لازم برای دفاع از خود را تغییر داد.

هوک همچنین با تأکید بر اینکه کاخ سفید کشورهای ناقض تحریم‌ها علیه ایران را نیز تحریم خواهد کرد، گفت: ایران و گروه‌های نیابتی آن در منطقه پس از فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ایران ضعیف تر از دو سال گذشته شده‌اند.

او با اعلام اینکه جهان در صورت استفاده ایران از نفت در سیاست خارجی خود روی ثبات را نخواهد دید، گفت: ۳۰ کشور واردات نفت از ایران را به صفر رسانده‌اند.

آمریکا در ماه نوامبر، چین، هند و شش کشور دیگر را از تحریم‌های اعمال‌شده علیه بخش نفت و انرژی ایران معاف کرده و به آنها اجازه داد به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

این معافیت‌ها در اوایل ماه مه به پایان رسید و دولت آمریکا گفت که آنها را تمدید نخواهد کرد. 

دولت آمریکا هدف از تمدید نکردن این معافیت‌ها را ادامه سیاست فشار حداکثری علیه ایران و رساندن واردات نفت این کشور به صفر اعلام کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای