نشست سران کشورهای اسلامی به ریاست خادم حرمین شریفین در جوار مسجد الحرام برگزار می شود

نشست سران کشورهای اسلامی به ریاست خادم حرمین شریفین در جوار مسجد الحرام برگزار می شود

مساله فلسطین و مبارزه با تروریسم و اسلام هراسی محورهای گفتگوهای امشب
جمعه, 31 مه, 2019 - 13:30

نشست سران کشورهای اسلامی روز جمعه (۳۱ می) در مکه برگزار می شود. مسائل متعددی از جمله مساله فلسطین و مبارزه با تروریسم و تندروی و اسلام هراسی و شرایط انسانی در جهان اسلام و نیز گسترش همکاری در حوزه علمی و فرهنگی و رسانه ای و ریشه کن کردن فقر و دست یابی به توسعه پایدار در کشورهای عضو در نشست یاد شده مورد گفتگو و بررسی قرار می گیرند.

دو اجلاس اضطراری سران کشورهای خلیج و کشورهای عربی روز پنجشنبه (۳۰ می) به دعوت ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین برگزار شدند. ملک حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین روز پنجشنبه در جده گفت »برگزاری نشست های سران در مکه به وضوح بیانگر رهبری باتدبیر و تلاش های سخت و طرح های پی در پی خادم حرمین شریفین و نقش پیشروانه سعودی برای حفظ امنیت ملی و گسترش اقدامات گروهی عربی و رهبری این کشور در پیشبرد اقدام اسلامی مشترک و اراده آهنین و نقش قابل ملاحظه سعودی برای دست یابی به اهداف مورد نظر است. تقویت اتحاد کشورهای عربی و اسلامی یکی از اهداف مد نظر است و اینکه این کشورها بتوانند رویکرد مناسبی درباره همه مسائل در نظر بگیرند و نقش موثری در برخورد با چالش های کنونی داشته باشند. چالش ها و مشکلات کنونی امنیت و ثبات کشورهای اسلامی و عربی را در معرض خطر قرار داده است».

  پادشاه بحرین افزود «نشست های مکه سرآغاز و اهرم محکمی برای مرحله جدید همکاری و همبستگی کشورهای عربی و اسلامی به شمار می رود. مرحله ای که باید تامین کننده خواست مردم برای آسایش و رفاه بیشتر و متناسب با ظرفیت های عظیم این کشورها باشد. کشورهای عربی و اسلامی با استفاده از این ظرفیت ها می توانند طلیعه دار کشورهای پیشرفته جهان باشند».

او گفت «امیدوارم بیانیه پایانی این نشست ها متناسب با خواسته ها باشد».

دکتر سامی العبیدی رییس شورای اتاق های بازرگانی سعودی گفت«برگزاری اجلاس سران در سعودی بیانگر نقش پیشرو و محوری این کشور در منطقه و جهان و جایگاه آن در جهان عرب و اسلام و خلیج و نیز نقش آفرینی مهم کشور در چالش ها و خطرات کنونی منطقه ای است».

دکتر العبیدی خاطر نشان کرد بخش بازرگانی سعودی امید فراوانی به این نشست ها و بیانیه های پایانی آن در راستای حفظ و تحکیم امنیت در منطقه دارد. برقراری امنیت خواسته مهمی به شمار می رود چرا که منطقه به ویژه سعودی از اهمیت فراوانی برخوردار است. سعودی از جمله کشورهای بزرگ تولید کننده نفت و اقتصاد بزرگ منطقه ای و یکی از کشورهای موثر در گروه بیست است. بنابراین این نشست ها نه تنها از لحاظ سیاسی و امنیتی بلکه از لحاظ اقتصاد جهانی نیز حائز اهمیت هستند».

پرچم کشورهای عربی و خلیجی و اسلامی شرکت کننده در سه نشست یاد شده ساعاتی قبل از برگزاری نخستین نشست بر فراز چراغ های سبز و طلاکاری شده در خیابان های اطراف مسجد الحرام نصب شدند. عمره گزاران با لباس های سفید احرام به سمت مسجد الحرام در تردد بودند.

روی یک پلاکارد بزرگ نوشته شده بود «سعودی به سران کشورهای خلیج خوشامد می گوید» و روی دیگری نیز عبارت «سعودی به سران کشورهای اسلامی خوشامد می گوید» نوشته شده است. سه اجلاس مکه عمدتا بر مساله رویارویی با دخالت های ایران در امور کشورهای منطقه تمرکز دارد. سعودی روز چهارشنبه خواستار «محکومیت دخالت های» ایران در امور کشورهای دیگر شد. ابراهیم العساف وزیر امور خارجه سعودی در نشست وزیران امور خارجه عضو سازمان همکاری اسلامی در جده گفت ایران از شورشیان یمن حمایت می کند و این حمایت «نمونه آشکار» دخالت ایران در امور داخلی کشورها است. این مساله باید از سوی سازمان همکاری اسلامی محکوم شود. العساف خاطر نشان کرد حملات شورشیان یمن به خاک سعودی اقتصاد و صلح جهان را در معرض خطر قرار می دهد و باید «قاطعانه و با قدرت تمام» با آن برخورد کرد. وزارت امور خارجه سعودی با انتشار توییتی گفت «کشورهای شرکت کننده در کاخ صفا گردهم آمده اند. هدف نشست حمایت از امنیت و ثبات منطقه و جهان است. کاخ صفا در جوار حرم مکی قرار دارد».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای