​ترامپ بریتانیا را به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا تشویق کرد

​ترامپ بریتانیا را به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا تشویق کرد

یکشنبه, 2 ژوئن, 2019 - 21:30

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در آستانه سفر به بریتانیا و در مصاحبه‌ای با ساندی تایمز،  بریتانیا را به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا تشویق کرد و از آن خواست زیربار پرداخت مبلغ 39 میلیارد پوند (50 میلیارد دلار) برای جدایی به اتحادیه اروپا اجتناب کند.

به گزارش الشرق الاوسط، این اظهارات ترامپ در حالی مطرح می شود که پیش از این در گفتگو با نشریه تایمز، از بوریس جانسون وزیرخارجه سابق بریتانیا و از مدافعان سرسخت برکسیت به عنوان بهترین گزینه برای رهبری دولت بریتانیا نام برده بود.

 وی همچنین در گفتگو با روزنامه سان گفته بود که بوریس جانسون کارش را به نحو احسن انجام خواهد داد.

تیریزا می (جمعه ۳ خرداد) اعلام کرد که در هفتم ژوئن (دو هفته دیگر) از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا می‌دهد و پس از انتخاب یک رهبر جدید مقام نخست‌وزیری را به او واگذار می‌کند. او در پیشبرد برکسیت ناکام بود. 

قرار است روند انتخاب رهبر جدید یک هفته پس از استعفای می آغاز شود.

دونالد ترامپ قرار است روز دوشنبه ۱۲ خرداد برای دیدار از بریتانیا و گفتگو با مقام‌های ارشد این کشور وارد لندن شود.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با ساندی تایمز گفته است که بریتانیا از پرداخت مبلغ 50 میلیارد دلار برای جدایی به اتحادیه اروپا اجتناب کند و اگر انتظاراتش از مذاکره با رهبران اروپا برآورده نشود، این اتحادیه را بدون هرگونه توافقی ترک کند.

همچنین ترامپ در این مصاحبه گفته است که نایجل فاراژ رهبر حزب برکسیت باید در مذاکرات نقش داشته باشد.

برخی از فعالان مخالف سیاست های ترامپ نیز از آمادگی برای تظاهرات در شهر‌های مختلف انگلیس علیه ترامپ همزمان با این سفر خبردادند.

در همین حال صادق خان شهردار لندن نیز طی مطلبی در روزنامه آبزرور، ترامپ را در آستانه این سفر ۳ روزه مورد انتقاد قرار داده است.

صادق خان گفته است: ترامپ بزرگ‌ترین نمونه یک تهدید جهانی در حال رشد است.

شهردار لندن، وی را به یک «فاشیست قرن بیستم» شبیه دانست.

وی ادامه داد: ویکتور اوربان در مجارستان و نایجل فاراژ در انگلیس برای دستیابی به حمایت از همان رفتارهای فاشیستی قرن بیستم اما با روش‌های گمراه کننده جدید برای ارائه پیام‌های خود استفاده می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای