مصر خواستار خویشتنداری گروه های سودانی و بازگشت به گفتگو شد

مصر خواستار خویشتنداری گروه های سودانی و بازگشت به گفتگو شد

دوشنبه, 3 ژوئن, 2019 - 12:45
تجمع معترضان سودان در خیابانی در خارطوم با شعار واگذاری قدرت از شورای نظامی انتقالی به غیر نظامیان (رویترز)

دولت مصر از گروه های سودانی خواست تا ضمن بازگشت به آرامش و خویشتنداری گفتگو و مذاکره در راستای تامین اهداف مردم را از سر بگیرند. این اظهارات به دنبال کشته و زخمی شدن چندین نفر از معترضان در محل تحصن معترضان در مقابل مقر وزارت دفاع سودان در خارطوم عنوان شد. مخالفان می گویند ارتش به دنبال متفرق کردن معترضان است اما شورای نظامی این اتهام را رد کرد.

وزارت امور خارجه مصر روز دوشنبه (سوم ژوئن) در بیانیه ای گفت «دولت مصر ضمن ابراز همدردی با خانواده شهدا و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان تحولات سودان و رویدادهای اخیر را با دقت دنبال می کند. مصر بر  اهمیت آرامش و خویشتنداری و از سر گیری گفتگو توسط همه گروه ها در سودان در راستای تامین اهداف مردم تاکید می کند.»

این بیانیه خاطر نشان کرد «دولت مصر در این شرایط تاریخی حساس در کنار سودان ایستاده و از تلاش های دولت برای تامین آینده بهتر برای مردم سودان حمایت می کند. آینده ای که با برقراری ثبات و توسعه و آسایش و رفاه تامین می شود».

سفارت آمریکا در سودان از نیروهای امنیتی این کشور خواست تا از سرکوب معترضان خودداری کنند.

سفارت آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «شورای نظامی انتقالی باید در این زمینه پاسخگو باشد. این نهاد نمی تواند به شکل مسئولانه ای مردم سودان را رهبری کند.

این توئیت ساعاتی بعد از صفحه سفارت آمریکا حذف شد.

سفیر انگلیس در خارطوم در این توئیت افزود «صدای تیراندازی شدید را از مقر اقامتم می شونم و خبرهایی درباره حمله ماموران به معترضان و کشته و زخمی شدن عده ای منتشر شده و این مایه نگرانی شدید است. این حمله و سرکوب ناموجه بوده و باید در اسرع وقت متوقف شود».

اتحادیه اصناف سودان خواستار نافرمانی مدنی در سودان شد و شورای نظامی انتقالی را مسئول حمله به محل تحصن معترضان در مقابل وزارت دفاع دانست. تیراندازی به معترضان منجر به کشته شدن نه نفر و زخمی شدن عده ای دیگر شد. سخنگوی ارتش حمله و متفرق کردن معترضان را تکذیب کرد و گفت منطقه مجاور محل تحصن مورد هدف قرار گرفت. این محله پاتوق گروه های خلاف است.

او گفت انتظار می رود که شورای نظامی انتقالی و نیروهای آزادی و تغییر در ۴۸ ساعت آینده گفتگو کنند. اما گروه نیروهای آزادی و تغییر از توقف رایزنی و گفتگو با شورای نظامی انتقالی خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای