پلیس سودان تلاش برای فراری‌دادن البشیر و دولتمردانش را تکذیب کرد

پلیس سودان تلاش برای فراری‌دادن البشیر و دولتمردانش را تکذیب کرد

وزارت بهداشت: قربانیان حوادث عصیان مدنی به 61 نفر افزایش یافت.. مسکو بار دیگر با دخالت خارجی مخالفت کرد
پنجشنبه, 6 ژوئن, 2019 - 12:45
معترضان سودانی در حال سنگر سازی در یکی از خیابان های خارطوم. معترضان خواهان انتقال قدرت از شورای نظامی انتقالی به غیر نظامیان هستند (رویترز)

پلیس سودان امروز پنجشنبه (16 خرداد) تلاش برای فراری دادن عمر البشیر رئیس جمهور برکنارشده سودان و دولتمردانش از زندان کوبر در خارطوم را تکذیب کرد.


به گزارش الشرق الاوسط، پلیس سودان در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی «سونا» آن را منتشر کرد، گفت: این خبر عاری از صحت است و نیروهای متولی زندان با توانمندی، حرفه ای و هوشیاری انجام وظیفه می کنند.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز به نقل از سرپرست وزارت بهداشت سودان امروز گزارش داد قربانیان حوادث عصیان مدنی روبروی مقر فرماندهی نیروهای مسلح در خارطوم به 61 نفر افزایش یافت.


این در حالی است که کمیته مرکزی پزشکان سودان عضو جنبش مخالفان اعلام کرده بود که تعداد کشته های این حوادث به 108 نفر رسیده است.


در همین رابطه، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای بار دیگر با دخالت خارجی مخالفت کرد و گفت: مسکو با گروه های مختلف سودانی به منظور گفتگو در ارتباط است و با هرگونه دخالت خارجی مخالف است.


سازمان ملل نیز اعلام کرد بهخاطر اوضاع نامساعد امنیتی در سودان، نیروهای غیرنظامی خود را موقتاً از این کشور خارج میکند.


فعالیتهای سازمان ملل در سودان شامل بسط همکاریها و کمکهای بشردوستانه نظیر مأموریتهای مشترک حافظ صلح توسط اتحادیه آفریقا و سازمان ملل است که از سال ۲۰۰۷ تداوم دارد.


از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، سفارت آمریکا در سودان همچنان بسته است و شهروندان آمریکایی که در این کشور حضور دارند باید برای خروج از سودان برنامهریزی کنند.


این وزارتخانه از شهروندان آمریکایی خواست از خانههای خود خارج نشوند و در شرایط اضطراری احتیاط کنند.


انگلیس هم از شهروندان خود خواست به دلیل وضعیت سیاسی و امنیتی سودان به این کشور سفر نکنند.


لندن اعلام کرد، تعدادی از کارمندان خود را از خارطوم خارج خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای