آماده‌باش اسرائیل در مرزهای لبنان برای مقابله با عملیات «حزب‌الله»

آماده‌باش اسرائیل در مرزهای لبنان برای مقابله با عملیات «حزب‌الله»

جمعه, 7 ژوئن, 2019 - 23:30

ارتش اسرائیل میزان آماده باش نیروهای خود در مرزهای شمالی با لبنان و جبل الشیخ در مرزهای لبنان و سوریه را افزایش و یگان‌های رصد خود را به مزارع شبعا (سرزمین‌های لبنانی اشغال شده) انتقال داد و آنها را مناطق نظامی بسته اعلام کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، این تحرکات برای مقابله با عملیات احتمالی «حزب‌الله» علیه مواضع اسرائیل در پی بمباران جنگنده‌های اسرائیلی اهدافی ایرانی و متعلق به حزب در سوریه صورت گرفته‌است.

خبرگزاری لبنان در این باره گزارش داد: «ماشین آلات وابسته به نیروهای دشمن عملیات خاکبرداری و سنگرسازی در بخش اشغالی روستای العباسیه را آغاز کرده‌است».

در این گزارش همچنین آمده‌است: «نیروهای دشمن اسرائیلی همچنین گشت‌های فراوانی را در امتداد راه‌های خاکی روستای عین التینه در مزارع شبعای اشغالی تا روستای غجر اشغالی مستقر کرده‌است».

یک منبع امنیتی در این باره به «الشرق الاوسط» می‌گوید «اقدامات اسرائیل نشانی از قریب‌الوقوع بودن یک عملیات نظامی ندارد و شاید در چارچوب گام‌های امنیتی احتیاطی نیروهای اشغالی قرار گیرد».

وی تأکید می‌کند «میان ارتش لبنان و نیروهای حافظ صلح (یونیفل) در جنوب لبنان هماهنگی وجود دارد و اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد».

این منبع ادامه می‌دهد «نیروهای اشغالی خود منبع خطر هستند نه طرف لبنانی. اگر اسرائیل در پی تشدید تنش باشد باشد توان بهانه سازی و توجیه برای هر گونه اقدام نظامی را دارد».

از سوی دیگر، خالد حماده پژوهشگر امور نظامی و سیاسی نیز در این باره به «الشرق الاوسط» می‌گوید «نگرانی اسرائیل ممکن است در مقابل واکنش احتمالی (حزب‌الله) به اسرائیل به نیابت از ایران قابل توجیه باشد».

به گفته او «حزب‌الله خود تصمیم گیرنده حمله به اسرائیل نیست و این تصمیم از تهران صادر می‌شود و حزب از جنوب لبنان یا خاک اسرائیل آن را عملیاتی خواهد کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای