تحریم‌های جدید آمریکا برای «خفه‌کردن» صنعت پتروشیمی ایران

تحریم‌های جدید آمریکا برای «خفه‌کردن» صنعت پتروشیمی ایران

پمپئو از «فشار حداکثری» برای قطع تامین مالی «سپاه» می‌گوید
شنبه, 8 ژوئن, 2019 - 00:00

وزارت خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید بر شرکت موسوم به «صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (PGPIC)» وابسته به «سپاه پاسداران» و ۳۹ شرکت زیرمجموعه صنایع پتروشیمی ایران خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، این اقدام آمریکا به مثابه گامی برای «خفه کردن» این صنعت مهم حامی فعالیت‌های دولت ایران شمرده می‌شود.

طبق بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۷ خرداد از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده‌است، این صنایع پتروشیمی برای دادن حمایت مالی به قرارگاه خاتم الانبیا که مرکز مهندسی و ساخت و ساز «سپاه پاسداران» است، تحریم شده‌است. 

مطابق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا این هلدینگ و شرکت‌های وابسته ۴۰ درصد ظرفیت تولید و ۵۰ درصد ارزش صادرات صنعت پتروشیمی ایران را در اختیار دارد. 

استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا در این باره گفته‌است با هدف قرار دادن این شبکه، آمریکا می‌خواهد مانع کمک‌رسانی مالی صنعت پتروشیمی به «سپاه» باشد. 

به گفته وزیر دارایی آمریکا، هدف این کشور محدود کردن منابع مالی شرکت‌های پتروشیمی است. 

منوچین گفته‌است اقدام آمریکا هشداری است که کشورش شرکت‌هایی را در بخش پتروشیمی ایران و سایر بخش‌ها که به «سپاه» کمک مالی می‌کنند، هدف قرار خواهد داد. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا با استناد به سخنان سال گذشته وزیر نفت ایران گفته که قرارگاه خاتم الانبیاء که بازوی اقتصادی و مهندسی «سپاه پاسداران» محسوب می‌شود، در مجموع ۱۰ پروژه فعال به ارزش ۲۲ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی ایران دارد که رقم این قراردادها معادل ۴ برابر بودجه رسمی و دولتی «سپاه پاسداران» است. 

همزمان با تصویب و انتشار خبر این تحریم‌ها، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار یک توئیت نوشت: «فشار حداکثری بر رژیم ایران امروز ادامه دارد».

او با اشاره به تحریم‌های وزارت خزانه‌داری اضافه کرده: «آمریکا از دسترسی رژیم به پولی که استفاده می‌کند تا منطقه را ناامن کند جلوگیری می‌کند». 

همچنین، سیگال ماندلکر معاون تروریسم و اطلاعات مالی این وزارتخانه در بیانیه ای گفته‌است «سپاه پاسداران به صورت سیستماتیک در بخش‌های حیاتی اقتصاد ایران نفوذ می‌کند تا خزانه خود را غنی کند، و این در حالی است که درگیر فعالیت‌های مخرب دیگر است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای