​واکنش رسانه‌های ایران به سفر ماس: از باک بنزین تا چماق و هویج

​واکنش رسانه‌های ایران به سفر ماس: از باک بنزین تا چماق و هویج

دوشنبه, 10 ژوئن, 2019 - 14:45

روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های ایران امروز دوشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) موضوعات تند و ملایمی دربارهٔ سفر هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان به تهران در صفحات اصلی خود قرار داده‌اند که در زیر خلاصه برخی از آنها را بازخوانی می‌کنیم.
کیهان: آلمان پادوی آمریکاست

به گزارش الشرق الاوسط، روزنامه کیهان وابسته به رهبر ایران با حمله سفر هایکو ماس به تهران، نوشت: مقامات آلمان مدعی شده‌اند که هدفشان از سفر به تهران، واسطه‌گری در راستای حفظ برجام و کاهش تنش میان ایران و آمریکا است. این در حالی است که آلمان کشوری است که به پادوی آمریکا مشهور است.

روزنامه کیهان نوشت: آلمان، کشوری که به پادوی آمریکا مشهور است و بدون اجازه واشینگتن حتی نمی‌تواند در خاک خود یک باک بنزین به هواپیمای حامل ظریف بدهد، چه به نقش‌آفرینی برای احقاق حقوق ایران؟!
جوان: دیپلماسی «ماس» مالی برجام

روزنامه جوان وابسته به «سپاه پاسداران» نیز در این باره نوشت: سفر وزیر خارجه آلمان به ایران، دو روز قبل از سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران، می‌تواند نشانه نگرانی اروپاییان از این واقعیت باشد که مسیر مذاکره با ایران، از مدار اروپا خارج شود.

این روزنامه ادامه می‌دهد: هرچند اروپاییان گفته‌اند که ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران را نمی‌پذیرند، ولی سفر وزیر خارجه آلمان به تهران در پنجمین هفته اولتیماتوم برجامی تهران نشان می‌دهد آن‌ها مهلت ۶۰ روزه تهران را جدی گرفته‌اند، به خصوص که ماس پیش از سفر به تهران تلویحاً گفت که هدف او نجات دادن برجام است.
دیپلماسی ایرانی: موتور اینستکس روشن نخواهد شد

سایت دیپلماسی ایرانی نزدیک به اصلاح طلبان نیز موضع خیلی متفاوتی با اصولگرایان در این باره ندارد و با بکارگیری تیتر «چماق و هویج اروپا برای ایران در سفر هایکو ماس به تهران» معتقد است «با حضور هفته آتی پر فیشر در ایران هم موتور اینستکس روشن نخواهد شد».

این سایت به نقل از محسن جلیلوند کارشناس مسائل بین‌الملل آورده‌است: برلین با سفر هایکو ماس به تهران به دنبال انجام و اجرای سیاست چماق و هویج در خصوص تهران است؛ هویجی که با تلاش برای راه اندازی اینستکس خود را نشان می‌دهد و چماغی که می‌تواند در قالب تهدید واشینگتن مطرح شود. در کنار آن شما شاهد سفر آقای هایکو ماس به امارات متحده عربی و احتمالاً پیگیری پرونده فجیره نیز هستیم؛ این مسئله خود نشان از این دارد که یک برنامه جامع و کلان تری برای اروپایی‌ها تعریف شده‌است.
ایران: انتظار نامعقول

روزنامه دولتی ایران نیز دربارهٔ انتظارات از سفر شینزو آبه و ماس گفته‌است: انتظار حل مسائل دو طرف ایران و آمریکا با سفر نخست‌وزیر ژاپن و مقامات اروپایی، انتظار نامعقولی است، چون معلوم نیست که ترامپ حتی به آنچه هم که به نخست‌وزیر ژاپن گفته‌است پایبند بماند.

این روزنامه می‌افزاید: بنابراین بدون آنکه امیدی به این سفرها بتوان بست، نباید هم به کلی آنها را فاقد فرصت برای کاهش تنش‌های میان دو طرف دانست. امید ما به قدرت داخلی و ملی مردم خود است. اگر این امید برقرار و واقعی باشد، این سفرها نیز دیر یا زود به نتیجه خواهد رسید.
فارس: گنجاندن برنامه موشکی

خبرگزاری فارس وابسته به بسیج نیز با اشاره به این سفر می‌گوید: غرب همواره می‌کوشد تا مسایلی مانند برنامه موشکی و تحولات یمن و سوریه را هم در گفت‌وگو با مقامات ایرانی بگنجاند.

به نوشته این خبرگزاری، گزارش‌ها حاکی از این است که فرانسه و انگلیس هم با این سفر موافقت کرده‌اند.
مهر: جلوگیری از گسترش بحران

خبرگزاری اصولگرای مهر نیز در گزارشی آورده‌است: سفر وزیر خارجه آلمان به منطقه در بحبوحه تنش‌های سیاسی بین ایران و آمریکا حاکی از نگرانی اروپایی‌ها از وخامت بیشتر اوضاع و تلاشی مشترک از سوی مقامات بروکسل برای جلوگیری از گسترش بحران است.
فرارو: هدایت مذاکرات ایران و آمریکا

سایت فرارو نزدیک به دولت ایران نیز در گزارشی با اشاره به سفر هایکو ماس به تهران گفته‌است که اروپا در فکر هدایت مذاکرات ایران و آمریکاست.

این سایت نوشته‌است: به هر حال، موضوعات سفر ماس به تهران نشان می‌دهد که اروپا یک رویکرد دو محوری در برابر ایران طراحی کرده‌است که بر ترغیب ایران به حفظ توافق هسته‌ای و آغاز مذاکرات جدید با آمریکا استوار است. اخیراً بخش دوم این رویکرد، یعنی مذاکرات جدید، برجسته‌تر شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای