نگرانی آمانو از افزایش تنش‌ها دربارهٔ پرونده هسته‌ای ایران

نگرانی آمانو از افزایش تنش‌ها دربارهٔ پرونده هسته‌ای ایران

آژانس انرژی اتمی: ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده‌است
دوشنبه, 10 ژوئن, 2019 - 23:00

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از اعلام تهران مبنی بر توقف تعهدات خود در ذیل توافق هسته ای، سکوت خود را شکست، به طوری که یوکیو آمانو مدیرکل آن نسبت به افزایش تنش دربارهٔ برنامه هسته ای ابراز نگرانی کرده و در تغییر محسوسی در مواضع محافظه کارانه خود دربارهٔ ایران خواستار کاهش تنش از راه گفتگو شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست خبری تأکید کرد ایران تهدید اخیر خود دربارهٔ تسریع در تولید اورانیوم غنی‌شده را عملیاتی کرده‌است. 

سقف مجاز تعیین شده در برجام برای ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰۲٫۸ کیلوگرم است. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست خبری اعلام کرد که ایران سرعت تولید اورانیم غنی شده خود را افزایش داده‌است.

آمانو بدون اشاره به میزان افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده توسط ایران اظهار کرد: «مشخص نیست ایران در چه زمانی به سر حد محدودیت خود برای غنی‌سازی اورانیوم خواهد رسید».

 او پیش از این و در نشست شورای حکام نسبت به افزایش تنش بر سر پرونده هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده بود. 

آمانو خواهان کاهش تنش از طریق پیشبرد گفت‌وگو شد و گفت ایران تمام تعهدات خود به توافق هسته‌ای را اجرا کند.

تهران روز ۳۰ اردیبهشت اعلام کرد که ضمن حفظ درصد غنی‌سازی بر اساس برجام، میزان تولید اورانیوم با غنای پایین را به چهار برابر افزایش داده‌است.

 ایران ۱۸ اردیبهشت امسال و در سالگرد خروج آمریکا از برجام، با اعلام اینکه برخی تعهداتش ذیل برجام را متوقف می‌کند، به اروپا مهلتی ۶۰ روزه برای اجرای تعهداتش داد؛ کشورهای اروپایی در واکنش، اعلام کردند که هیچ ضرب الاجلی را نمی‌پذیرند. 

آژانس در آخرین گزارش خود متذکر شده بود مشغول «بحث‌های فنی» با ایران در مورد نصب ۳۳ سانتریفیوژ پیشرفته نسل IR-6 است. 

براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۰ خرداد، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در بهمن‌ماه ۱۶۳٬۸ کیلوگرم بود که تا ۳۰ اردیبهشت امسال به ۱۷۴٬۱ کیلوگرم رسیده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای