آمریکا: تهدید ایران به تخطی از تعهدات برجام گامی در مسیر اشتباه است

آمریکا: تهدید ایران به تخطی از تعهدات برجام گامی در مسیر اشتباه است

سه شنبه, 11 ژوئن, 2019 - 09:30

وزارت خارجه آمریکا تهدید اخیر ایران مبنی بر متوقف کردن اجرای برخی تعهدات مهم هسته‌ای آن در چارچوب برجام را گامی بزرگ در مسیری اشتباه عنوان کرد و گفت: کارزار فشار حداکثری بر ایران تا عادی شدن رفتار این کشور ادامه دارد و خواهد داشت.

به گزارش الشرق الاوسط، مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگاران به تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ۳۹ شرکت زیر شاخه بخش صنایع پتروشیمی ایران به دلیل حمایت از «سپاه پاسداران» اشاره کرد و گفت: ما قصد داریم هر شرکتی را که در بخش پتروشیمی یا بخشی دیگر که برای آن «سپاه پاسداران» تأمین مالی فراهم کند، مورد هدف قرار دهیم.

وی همچنین با اشاره به سفر هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان و سفر قریب‌الوقوع شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به ایران گفت: هیچ اختلافی میان ما و متحدان‌مان بر سر هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای وجود ندارد.

این سخنگو در ادامه گفت که آمریکا با متحدانش دربارهٔ تهدید برنامه موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های تروریستی و نقض حقوق بشر توسط ایران، اتفاق نظر دارد.

اورتاگوس گفت: ایران تهدید به تخطی از برخی ممنوعیت‌های مهم برجام کرده‌است.

وزیر خارجه ایران پیش از این آمریکا را تهدید کرده‌است که به دلیل کارزار فشار حداکثری نمی‌تواند از ایران انتظار داشته باشد که ایجاد مشکل نکند.

وی اظهار کرد: تهدید کردن و باج‌خواهی هسته‌ای و ارعاب دیگر ملت‌ها، رفتار معمول حکومت انقلابی در تهران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین احتمال داد: ممکن است ایران فردا دوباره تهدید کنند که تنگه هرمز را می‌بندند. ما تحت تأثیر قرار نگرفته‌ایم. ایران تنها یک انتخاب دارد؛ یا مانند کشوری عادی رفتار کند یا شاهد فرو ریختن اقتصادش باشد.

اورتاگوس تهدید اخیر ایران مبنی بر متوقف کردن اجرای تعهدات مهم هسته‌ای آن در چارچوب برجام را گامی بزرگ در مسیری اشتباه عنوان کرد و گفت که این، بر چالش مداومی که ایران برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند، تأکید دارد.

به گفته او، جامعه بین‌المللی باید دربارهٔ این مسئله متحد بوده و حکومت ایران را مسئول تهدیدهایش برای گسترش برنامه هسته‌ای این کشور بداند.

وی اظهار کرد: ما ایران را برای هر اقدامی چه از جانب ایران و چه از جانب نیروهای نیابتی آن‌ها علیه ملت و منافعمان مسئول خواهیم دانست.

اورتاگوس اضافه کرد: تنها راه حل توافقی جدید و بهتر است که در برگیرنده تمام تهدیدهای ایران باشد. همان‌طور که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ و وزیر امور خارجه مایک پمپئو گفته‌اند، آماده ایم بر اساس درخواست دوازده‌گانه دربارهٔ این تهدیدها مذاکره کنیم. مقامات ایران می‌دانند که چطور به ما دسترسی پیدا کنند.

تنش میان ایران و آمریکا از ابتدای ماه گذشته به اوج خود رسیده‌است و تعدادی از کشورها نیز تلاش‌های برای میانجیگری میان دو طرف انجام داده‌اند.

در این باره، متیو لویت محقق ارشد مؤسسه واشنگتن و متخصص مسائل ایران در گفتگو با «الشرق الاوسط» می‌گوید که دولت ترامپ گفته‌است که کمپین فشار بر ایران به منظور تغییر رفتار آن صورت می‌گیرد.. اما نگرانی اینجاست که به گوشه کشاندن و انزوای ایران این کشور را مجبور به یافتن راه‌های برون رفت کند درست مثل همان اتفاقی که برای نفتکش‌های منطقه رخ داد یا تحریک برخی از شبه نظامیان عراقی.

لویت خروج از این بحران را در شرایط فعلی غیرممکن می‌داند زیرا که دو طرف تمایلی برای خروج سریع از بحران نشان نمی‌دهند اما در عین حال رسیدن به راه خروج را در آینده محتمل دانست زیرا که دو طرف اعلام کردند تمایلی برای رویارویی نظامی ندارند و خواستار گفتگو هستند.

این پژوهشگر ارشد معتقد است که آمریکا در کارزار فشار اقتصادی به منظور محرومیت ایران از دستیابی به پول‌های مورد نیاز موفق شده‌است و می‌افزاید: این مسئله بر روی «سپاه پاسداران»، اقتصاد و برخی از ابزارهای آن مثل «حزب‌الله» مشهود بود، اما رفتار ایران باتوجه به اقدامات این کشور همچون حمله به نفتکش‌ها در خلیج منجر به انزوای آن نمی‌شود.

محقق ارشد مؤسسه واشنگتن بر این باور است که استراتژی فعلی ایران تلاش برای بردن زمان و وقت کشی به منظور رهایی از تحریم هاست و همچنین انتظار برای تغییر شرایط با تغییر رئیس‌جمهوری آمریکاست. این کشور اما امروز به دلیل این سیاست‌ها و تأثیر آن بر اقتصادش و از بین رفتن زمان به شدت ترسیده‌است.

لویت دربارهٔ احتمال بروز جنگ نیز می‌گوید: ایران به خوبی می‌داند که مواجهه نظامی با آمریکا همراه با شکست خواهد بود و آمریکا می‌داند که ایران این چنین رغبتی ندارد، اما اگر ایران به دنبال تحریک گروه‌های نیابتی خود است باید منتظر واکنش آمریکا باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای