حمله تروریستی حوثی‌ها به فرودگاه ابها؛ ۲۶ غیرنظامی زخمی شدند

حمله تروریستی حوثی‌ها به فرودگاه ابها؛ ۲۶ غیرنظامی زخمی شدند

ائتلاف عربی: این حمله جنایت جنگی است و تدابیری قاطع و فوری برای مقابله با آن اتخاذ می‌کنیم
چهارشنبه, 12 ژوئن, 2019 - 13:45

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران با شلیک یک پرتابه و اصابت آن به سالن استقبال فرودگاه بین‌المللی اَبها در سعودی موجب زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان شده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که ساعت ۲:۲۱ بامداد چهارشنبه ۱۲ ژوئن، یک پرتابه شلیک شده توسط شبه‌نظامیان حوثی در سالن استقبال فرودگاه بین‌المللی اَبها سقوط کرد.

 بنا بر اعلام ترکی المالکی، این رویداد به زخمی شدن دستکم ۲۶ مسافر غیرنظامی از تابعیت‌های مختلف انجامید که ۳ تن از آن‌ها زن از تابعیت‌های یمن، هند و سعودی هستند. 

او ادامه داد که در میان زخمی‌ها، دو کودک سعودی هم دیده می‌شوند. ۸ تن از زخمی‌ها به بیمارستان منتقل و ۱۸ تن یگر به صورت سرپایی در محل حادثه مداوا شدند. به سالن فرودگاه هم خسارت‌های مادی وارد آمد. 

المالکی گفت: «طرف‌های نظامی و امنیتی تحقیقات خود را برای مشخص کردن نوع پرتابه که در حمله تروریستی از آن استفاده شد آغاز کرده‌اند. البته شبه‌نظامیان ترویست حوثی حمایت شده از سوی ایران از رسانه‌های خود، مسئولیت کامل این اقدام تروریستی را با استفاده از موشک کروز-بنا بر ادعایشان- بر عهده گرفته‌اند؛ مسئله‌ای که اعترافی صریح و بر عهده گرفتن مسئولیت کامل حمله به اماکن غیرنظامی و نظامیان به‌شمار می‌آید؛ مناطقی که از سوی قوانین بین‌المللی و انسانی به‌طور ویژه حمایت می‌شود و با توجه به هدف قرار دادن اماکن غیرنظامی به شکلی برنامه‌ریزی شده، می‌تواند به حد جنایت جنگی برسد». 

سخنگوی ائتلاف عربی افزود: «این حمله همچنین نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان تروریست، اسلحه پیشرفته جدیدی به دست آورده‌اند و نظام ایران به پشتیبانی و ادامه تروریسم فرامرزی ادامه داده و همچنان قوانین ذی‌ربط شورای امنیت از جمله قطع‌مه‌های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ را نقض می‌کند». 

او در پایان تأکید کرد: «فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف، تدابیری قاطع و فوری برای مقابله با این اعمال تروریستی و تعرض‌های غیراخلاقی اتخاذ خواهد کرد تا جلوی هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی و غیرنظامیان توسط این شبه‌نظامیان تروریست را بگیرد. تمام نیروهای تروریستی که در برنامه‌ریزی یا اجرای این حمله تروریستی دست دارند، برپایه قوانین بین‌المللی انسانی و قواعد عرفی، مجازات خواهند شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای