روسیه به دنبال «جهش کیفی» در مناسبات اقتصادی با سعودی

روسیه به دنبال «جهش کیفی» در مناسبات اقتصادی با سعودی

گشایش دفتر نمایندگی «روس اتم» در ریاض
چهارشنبه, 12 ژوئن, 2019 - 22:30
وزیر انرژی سعودی و همتای روسی اش در حاشیه نشست «کمیته مشترک همکاری تجاری» در مسکو (فرانس پرس)

محور گفتگوهای مطرح شده در ششمین نشست کمیته مشترک همکاری تجاری و اقتصادی و علمی بین سعودی و روسیه بیانگر تمایل دو طرف برای گسترش همکاری های همه جانبه و گذار به مرحله همکاری استراتژیک در عرصه اقتصادی و بازرگانی بود. 

دو طرف بر مسائلی که منافع مشترک و نیازمندی های استراتژیک برای توسعه اقتصادی را تامین می کند گفتگو کردند.

ششمین نشست «کمیته همکاری تجاری و اقتصادی و علمی بین سعودی و روسیه» روز دوشنبه (دهم ژوئن) در مسکو –پایتخت روسیه- برگزار شد.

خالد الفالح وزیر انرژی و صنایع و ثروت معدنی سعودی و همتای روسی اش الکساندر نواک نیز در این جلسه حضور داشتند. 

نواک گفت دو طرف در صدد اتخاذ اقداماتی برای ایجاد یک جهش کیفی در همکاری دو جانبه هستند. 

مقام روسیه افزود «گسترش همکاری با سعودی برای استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای در دستور کار روسیه قرار دارد». 

او در این راستا از گشایش نمایندگی شرکت «روس اتم» روسیه در ریاض خبر داد و گفت «این اقدام مهمی در مسیر گسترش روابط بین روسیه و سعودی در حوزه انرژی اتمی خواهد بود». 

او افزود «شرکت روس اتم و نهادهای دولتی و خصوصی سعودی در مذاکرات رقابتی درباره پروژه احداث اولین نیروگاه هسته ای در سعودی با یکدیگر همکاری می کنند». از سوی دیگر، يوگنی پاکرمانف رییس شرکت روس اتم اوورسیز –شرکت زیرمجموعه روس اتم در سعودی- گفت همکاری با سعودی بخش های گسترده ای را در برمی گیرند و تنها محدود به همکاری برای مناقصه در احداث نیروگاه های هسته ای با ظرفیت بالا نیست».

او افزود «دو کشور در حوزه های دیگر مثل ساخت نیروگاه های هسته ای دارای ظرفیت پایین و متوسط و چرخه سوخت هسته ای و آموزش نیروهای فنی سعودی برای اداره نیروگاه های هسته ای همکاری خواهند کرد». 

روسیه با کشورهای دیگر برای دست یابی به قرارداد ساخت نیروگاه هسته ای در سعودی رقابت می کند اما با این حال روس ها به گسترش همکاری دو جانبه در بخش انرژی هسته ای امیدوارند.

 روسیه به دنبال سرمایه گذاری در طرح های بخش انرژی در سعودی است و برای ساخت 16 نیروگاه هسته ای با سرمایه بیش از 80 میلیارد دلاری در بیست سال آینده برنامه ریزی می کند.

وزیر انرژی روسیه با توجه به زمینه های متعدد همکاری اقتصادی گفت «گشایش نمایندگی های تجاری در دو کشور امر ضروری به نظر می رسد. پروسه افتتاح نمایندگی های تجاری در سعودی و روسیه در دست اقدام است».

او افزود «میزان مبادلات تجاری دو کشور در حال رشد بوده و در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل دو برابر شده و به رقم 420.4 میلیون دلار افزایش یافته است. مناسبات دو کشور در حوزه کشاورزی نیز در سه سال گذاشته رشد دو برابری داشته و در سال 2018 به حدود 500 میلیون دلار رسیده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای